Λετονία – Ελλάδα 94-97

0

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις για το προκριματικά του Eurobasket η Εθνική και τερμάτισε στην 2η θέση του ομίλου με ρεκόρ 4-2, έχοντας εξασφαλίσει εδώ και καιρό την πρόκριση. Από την άλλη, οι αποκλεισμένοι Λετονοί ήθελαν τη νίκη για την τιμή των όπλων, δεν την πέτυχαν και όντας ουραγοί, τερμάτισαν με 1-5.

Κορυφαίοι για την Εθνική μας ήταν οι Δημήτρης Κατσίβελης (19π., 5.ρ., 9ασ.), Χρήστος Σαλούστρος (17π., 9ρ.), Λίνος Χρυσικόπουλος (17π.) και Βαγγέλης Μαργαρίτης (14π.).

Για την Λετονία ξεχώρισαν οι Κρίστερς Ζόρικς (21π., 7ασ.), Ρόλαντας Φρεϊμάνις (16π., 7.ρ), Άιγκαρς Σκέλε και Μάρτινς Μέιερς από 13 πόντους έκαστος.

Η Εθνική ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, αφού στα πρώτα δύο λεπτά κατάφερε να προηγηθεί με 7-0. Το σύνολο του Θάναση Σκουρτόπουλου συνέχισε με αυτό τον ρυθμό. Μέσα από την πιεστική άμυνα, βρήκε ενέργεια και ρυθμό στην επίθεση και στα μισά της πρώτης περιόδου ήταν στο +6 (15-9). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι Λετονοί με ηγέτη τον Φρεϊμάνις ανέβασαν την απόδοσή τους και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-25.

Με φόρα από τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και με μπροστάρη τον άλλοτε παίκτη του Ηφαίστου Λήμνου, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στα πρώτα 2:10 ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό και με ένα επιμέρους 10-2 προηγήθηκαν 33-27. Οι Λετονοί έδειξαν την ικανότητά τους στο μακρινό σουτ και στο 15’ έφθασαν σε διψήφια διαφορά (41-30). Το προβάδισμά τους πήγε μέχρι και το +15 (47-32 στο 17’), αλλά η Εθνική μας έβγαλε μία αντίδραση και μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό (51-42) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Ελλάδα προσπάθησε να παίξει καλύτερη άμυνα, αφού αυτό ήταν το μεγαλύτερό της πρόβλημα. Εν μέρει το κατάφερε, όμως οι Λετονοί ήταν αρκετά εύστοχοι και εκμεταλλεύτηκαν κάθε ανισορροπία και κάθε αργή περιστροφή της ελληνικής άμυνας. Κάπως έτσι το μόνο που κατάφεραν οι διεθνείς μας στην τρίτη περίοδο ήταν να μειώσουν στους επτά (59-52 στο 26’), ενώ ένα 5-0 στις τελευταίες φάσεις του δεκαλέπτου έριξε τη διαφορά στους δέκα (69-59).

Η Εθνική στο τελευταίο δεκάλεπτο παρουσίασε ένα πολύ διαφορετικό και καλύτερο πρόσωπο στην άμυνα, κάτι που της επέτρεψε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του αγώνα. Μάλιστα, 1:06 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας καταφέραμε να προηγηθούμε με τρίποντο του Παπαδάκη (77-78), ο οποίος είχε 3/3 στην τέταρτη περίοδο. Ο Ζόρικς με τρίποντο στα 26’’ έκανε το 82-79 και ο Χρυσικόπουλος απάντησε από τα 6,75 μ., έκανε το 82-82 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση είχαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ και η ευστοχία των Λετονών από την γραμμή των βολών δεν επέτρεψε στην Εθνική να πάρει μία διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 94-93, ωστόσο με τέσσερις αναπάντητους πόντους στο τελευταίο λεπτό η Ελλάδα έφθασε στην ανατροπή. Ο Κατσίβελης έδωσε το προβάδισμα, ο Χρυσίκοπουλος έβγαλε την κρίσιμη άμυνα και εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.δ.), 94-97