Λευκωσιάτικο το ντέρμπι γαλαζοκιτρίνων – Ο ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε της ΑΕΛ με αύρα… Ντέβιον Μπέρι

0

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής του γαλαζοκίτρινου ντέρμπι αφού επιβλήθηκε -σε αγώνα που ολοκληρώθηκε μόλις πριν από λίγο- της ΑΕΛ στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με σκορ 86-73.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο προηγούμενοι μάλιστα στην ανάπαυλα με 41-42.

Στο τρίτο όμως δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά παίζοντας σε μεγάλα διαστήματα καλή άμυνα έβγαλε εκτός ρυθμού τα ατού της Λεμεσιανής ομάδας και με επιμέρους σκορ 23-13 προηγήθηκε με +9 και έκτοτε δεν κοίταξε ποτέ πίσω.

Αυτό που ξεχώρισε πάντως στην αναμέτρηση ήταν το ντεμπούτο και η αύρα του νεοφερμένου Ντέβιον Μπέρι. Η ποιότητα του αδιαμφισβήτητη και φρόντισε να ξεκινήσει απόσβεση… με το καλησπέρα. Ο πρώην μπόμπερ του Πανιωνίου (και πρώτος σκόρερ της Ελληνικής Basket League) πάτησε παρκέ, σημείωσε 24 πόντους (9/16 εντός πεδιάς), 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 3 κλεψίματα σκορπώντας χαμόγελα αισιοδοξίας στο στρατόπεδο της ομάδας του Φραγκιά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 41-42, 64-55, 86-73