(LIVE) Kεραυνός – ΑΕΚ: Τρομερή άμυνα και… ΟΛΑ στα ίσα! (φώτος)

0

O Kεραυνός με τρομερή άμυνα κράτησε την ΑΕΚ μόλις στους 55 πόντους και την κέρδισε με +28 (83-55) μέσα στο Στρόβολο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά των τελικών!

Κορυφαίος παίκτης ο Άντονι Μάλκολμ με 18 πόντους, 2 τρίποντα και 4 ασίστ.

Ο πρωταθλητής θυμίζουμε ότι κρίνεται στις τρεις νίκες. Επόμενη αναμέτρηση την ερχόμενη Παρασκευή στο Κίτιον, στις 19:30.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να… ακολουθήσουν τους γηπεδούχους μόνο στα πρώτα δυο δεκάλεπτα (21-17, 42-37 τα σκορ). Στην συνέχεια ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και άρχισε σιγά σιγά να χτίζει διαφορά (+9 στο 22’, 46-37). Τα τρίποντα του Μάλκολμ και του Στυλιανού έκαναν το 57-42 στο 25’ και η διαφορά έφτασε στο +20 στο τελευταίο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου (64-44).

Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός έκανε όσα έπρεπε για να προστατέψει το μεγάλο προβάδισμα και όχι μόνο το κατάφερε αλλά άνοιξε την διαφορά και τελικά πήρε το “ροζ φύλλο αγώνα” με το εντυπωσιακό +28!