Λύγισε Αχιλλέα, πάτησε οκτάδα η Ανόρθωση με… vintage Παντούρη

0

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια του ντέρμπι αφού επιβλήθηκε στη Β’ Τεχνική Σχολή Λεμεσού του Αχιλλέα Καιμακλίου με σκορ 85-75.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του με το πρώτο ημίχρονο να είναι ιδιαίτερα χορταστικό για τους ουδέτερους (44-44). Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χρυσαλά συνέχισε να βρίσκει σκορ με την ίδια συνέπεια περιορίζοντας την επιθετική ορμή των Καιμακλιωτών που σκόραραν μόλις 30 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου είχαν τον συνήθη Ορλάντο Πάρκερ με 22, τον πληθωρικό Μάικλ Μάλορι με 15 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ) όμως τη διαφορά έκανε ο… vintage Γρηγόρης Παντούρης. Ο αειθαλής γκαρντ έμεινε στο παρκέ για 34+ λεπτά και σκόραρε 21 πόντους (6 ριμπάουντ και 2 ασίστ) όντας καταλυτικός για να φτάσει η Ανόρθωση στο ροζ φύλλο.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Κυριάκου Γιαγκουλλή είχε το πολυβόλο Μπράουν με 28 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), 18 με 10 ριμπάουντ ο Νάιλς και 15 ο Χάρβει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση διατηρούσε το προβάδισμα της, όμως ο αντίπαλος δεν την άφηνε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 25’ η ομάδα του Καϊμακλίου ισοφάρισε ξανά (50-50), ενώ στο επόμενο λεπτό πήρε προβάδισμα με τη βολή του Μπράουν (53-52).

Το λεϊ απ του Πάρκερ γύρισε το σκορ (54-53) και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 63-57. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν ώστε να γυρίσουν το σκορ και με τις εύστοχες βολές του Χάρβεϊ στο 34’ μείωσε σε 67-63, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπράουν έκανε το 70-68. Η Ανόρθωση ανέβασε τη διαφορά και με 9 σερί πόντους (79-70) και διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας τη νίκη με 85-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 44-44, 63-57, 85-75