«Λύγισε» Μπαρτσελόνα και έρχεται ΟΑΚΑ η Μπασκόνια!

0

Η Μπασκόνια ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 65-62 σημειώνοντας την 4η διαδοχική της νίκη στην Euroleague. «Μοιραίος» για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ο Κλαβέρ στο φινάλε.

Oι φιλοξενούμενοι, που έχουν νέο «θύμα» τραυματισμού τον Στράτο Περπέρογλου, μπήκαν καλύτερα στον αγώνα (9-16 στο 10′), ενώ «έκλεισαν» το ημίχρονο με ένα +6 (24-30) υπέρ τους.

Ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι γύρισαν ολοκληρωτικά στο ματς, το οποίο έγινε ντέρμπι και κρίθηκε στο τέλος με 2/2 βολές του Μπομπουά που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, αφού ο Κλαβέρ (0/4 συνολικά) αστόχησε στα 4” πριν το φινάλε για τρεις, προκειμένου να στείλει την αναμέτρηση στη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 24-30, 47-45, 65-62.
Μπασκόνια (Σίτο Αλόνσο):Λάρκιν 14, Πριχιόνι, Βόιγκμαν 7, Χάνγκα 9,Μπομπουά 18, Μπλάζιτς, Ντιόπ 3,Τιγί 2, Σενγκέλια 5, Μπάντιτζερ 2, Λούζ 4
Μπαρτσελόνα (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ράις 15, Χόλμς 2, Ντόελμαν 7, Ντόρσει 2, Κλαβέρ,Ναβάρο 2, Βεζένκοφ 3 , Έρικσον,Κόπονεν 13, Ρένφρο, Τόμιτς 18

MVP: O Μπομπουά με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές.

Key-factor: Το άστοχο τρίποντο του Κλαβέρ στο τέλος έβαλε οριστικά «φρένο» στις ελπίδες της Μπαρτσελόνα για νίκη.

Απογοήτευση: Ο Ναβάρο πέτυχε μόλις 2 πόντους στα περίπου 14 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ, μην μπορώντας να κάνει αισθητή την παρουσία.

Καλύτερος ηττημένος: Ο Ράις με 15 πόντους, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα ξεχώρισε για το σύνολο του Μπαρτζώκα.