Λύγισε στη παράταση η ΕΝΠ την Ομόνοια

0

Με κομμένη την ανάσα παρακολούθησαν το παιχνίδι ανάμεσα στην ΕΝΠ και την Καπάτσος Ομόνοια, οι φίλοι της καλαθόσφαιρας στο Αυγόρου. Η Ομόνοια είχε την ευκαιρία να φύγει με τη νίκη καθώς προηγήθηκε με 7 πόντους, 1:27 για το τέλος. Ένα λέι-απ του Χάσκισον, ένα τρίποντο του Άντερσον και το κάρφωμα του ΜακΛέιν στο τέλος του παιχνιδιού, έστειλαν το παιχνίδι στη παράταση. Εκεί η Ένωση παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη και πήρε τη νίκη που της εξασφαλίζει την 2η θέση στον Β΄ όμιλο της Β’ φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ κατηγορίας Ανδρών. Χωρίς τον Ρόμπινσον αγωνίστηκαν οι πράσινοι.

Ο αγώνας:

Ισορροπημένα ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να οδηγείται στο 4-4, μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια η Ομόνοια σημείωσε πέντε πόντους (τρεις ο Μάνιγκατ, δύο ο Νουαουκόνι) και πήρε προβάδισμα με 9-4, με την Ένωση να απαντάει με τέσσερις πόντους από τον Μακλέιν, μειώνοντας την διαφορά στον ένα πόντο (9-8). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 11-11, τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου, με τους “πράσινους” να σημειώνουν άλλους έξι πόντους με τον Τζαμάρ και τρεις με τον Μάνιγκατ, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 20-11 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Νουαουκόνι με λέι απ έφερε νωρίς στην δεύτερη περίοδο το σκορ στο 22-11 για την Ομόνοια, με τον Άντερσον να απαντάει άμεσα με τρίποντο, μειώνοντας την διαφορά στους οκτώ (22-14). Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δίποντο με τον Τζαμάρ και έφεραν ξανά το προβάδισμα στους δέκα πόντους (24-14), με την Ένωση να απαντάει με τον Άντερσον, μειώνοντας σε 24-18. Οι “βυσσινί” μείωσαν τους πέντε πόντους στο 16:35 της αναμέτρησης (26-21), όμως η ομάδα της Λευκωσίας ήταν πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία στάδια καταφέρνοντας να πάρει ξανά προβάδισμα με δέκα πόντους διαφορά (35-25). Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Χοτ με τρίποντο μείωσε σε 35-28 για την Ένωση.

Κυρίως ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Έπειτα η Ένωση ανέβασε στροφές και μείωσε στους δύο πόντους την διαφορά (41-39), στο 33:30. Για το επόμενο δίλεπτο ο αγώνας ήταν ξανά ισορροπημένος με την διαφορά των δύο πόντων να παραμένει (44-42) και την Ομόνοια να προηγείται. Οι “πράσινοι” με ένα σερί έντεκα πόντων έφεραν την διαφορά στους δεκατρείς, δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Η Ένωση μπόρεσε να μειώσει την διαφορά στους οκτώ στα τελευταία λεπτά, με το σκορ να φθάνει στο 60-52, με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Παραλιμνίου μπήκε καλά στην τέταρτη περίοδο και με λέι απ του Σάμουελς, μείωσε την διαφορά στους έξι (60-54), όμως η ομάδα της Λευκωσίας απάντησε με δίποντο του Τζαμάρ και τρίποντο του Μάνιγκατ, φέρνοντας την διαφορά στους έντεκα (65-54). Τρία λεπτά πριν το φινάλε η Ένωση κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους έξι (74-68). Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Νουαουκόνι για Ομόνοια, Χοτ για Ένωση). Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης η Ομόνοια ήταν μπροστά με επτά πόντους διαφορά (79-72), όμως οι “βυσσινί” με ένα σερί επτά πόντων έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία 79-79, το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση.

Με ένα σερί επτά πόντων ξεκίνησε την παράταση η Ένωση, παίρνοντας προβάδισμα με 86-79. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους τέσσερις, δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, με το σκορ να είναι στο 89-85 υπέρ των γηπεδούχων. Ένα λεπτό αργότερα το σκορ έφθασε στο 94-86 για την Ένωση, και όλα είχαν κριθεί. Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού οι “βυσσινί” πήραν την νίκη με τελικό σκορ 98-86.

MVP:

Ο Χάσκισον ήταν φοβερός στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας ντάμπολ-ντάμπολ με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ (τα 5 από αυτά επιθετικά), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Κέρδισε τα περισσότερα φάουλ για την ομάδα του (9), ενώ είχε 10/14 σουτ δύο πόντων (ποσοστό 71,4%).