Λύγισε στην Πορτογαλία η Εθνική μας – Κρατάμε Κουμή και πρώτο δεκάλεπτο και βλέπουμε Λευκορωσία

0

Η Εθνική μας ομάδα λύγισε γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα από το αντίστοιχο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των Πορτογάλων με σκορ 74-56.

Το ξεκίνημα των διεθνών μας ήταν ιδανικό αφού έβρισκαν με ευκολία το δρόμο προς το καλάθι καταφέρνοντας να προηγηθούμε με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-21. Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τους γηπεδούχους να σφίγγουν την άμυνα τους και με επί μέρους σκορ 27-12 σε μια κακή δεύτερη περίοδο να κλείσουμε το ημίχρονο πίσω με διψήφια διαφορά.

Παρά την ήττα στα θετικά είχαμε το ντεμπούτο του Τίγκα με το εθνόσημο -σκόραρε και το πρώτο του τρίποντο- ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μιχάλης Κουμής που ήταν… άχαστος (7/7 δίποντα, 15 πόντους).  13 πόντους για την Εθνική μας ομάδα σημείωσε ο Νίκος Στυλιανού ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Στέφανος Ηλιάδης.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 44-33, 58-44, 74-56