Λύγισε στο τέλος η Εθνική Γυναικών

0

Παρά την προσπάθειά της η Εθνική Γυναικών έκανε ξεκίνημα με ήττα στους 19ους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, που διεξάγονται φέτος στη Μάλτα, χάνοντας με 78-68 από το Λουξεμβούργο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα έδωσε όλα για τη νίκη που χάθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Αν και βρέθηκε να χάνει με έξι πόντους (23-17) στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηρακλή Πιττάκα ήταν δυο πόντους πίσω (60-58), διαφορά που υπήρχε και δυο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, με το σκορ να είναι 69-67 για το Λουξεμβούργο.

Ο αντίπαλός μας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του, κατακτώντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 78-68.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα μας ήταν η Κάσιντι Μιχάλκο που πέτυχε 30 πόντους και ήταν μάλιστα η πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχε και η Ελένη Πηλακούτα η οποία σημείωσε 13.

Την Τρίτη, 30 Μαΐου, στις 17:45 η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Μάλτα, ενώ ο τελευταίος της αγώνας για τους ομίλους είναι την Πέμπτη (01/06, 17:45) απέναντι στο Μαυροβούνιο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 42-36, 58-60, 68-78