Με φόρα από το ΣΕΦ ο Παναθηναικός

0

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχθηκε ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινοι» με την… αύρα από το σπουδαίο διπλό επί του Ολυμπιακού τη Δευτέρα, επέστρεψαν στις νίκες και στην Euroleague μετά από πέντε σερί ήττες, επικρατώντας δύσκολα – πλην όμως δίκαια – 70-64 της Ζενίτ στο ΟΑΚΑ για τη 12η αγωνιστική της διοργάνωσης!

Μετά από ένα σχετικά κακό πρώτο ημίχρονο, το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και χάρη στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο πήρε το προβάδισμα. Ωστόσο, χρειάστηκε στο τέλος ένα μεγάλο τρίποντο του Νέντοβιτς (στο 38′ για το 66-62), αλλά και δύο βολές του Παπαπέτρου στο τέλος για το 68-64 ώστε να φτάσει στο τρίτο ροζ φύλλο της σεζόν (3-9).
Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ο Γιώργος Παπαγιάννης με 18 πόντους (10 στην 3η περίοδο), 13 ριμπάουντ, 4 μπλοκς και 31 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης! Από κοντά ακολούθησε και ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18 πόντους και 5 ασίστ.

Για το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ – ο οποίος βραβεύτηκε πριν την έναρξη του αγώνα για την προσφορά του στον Παναθηναϊκό – ξεχώρισαν Λόιντ (15 πόντοι) και Φράνκαμπ (14 πόντοι). Αποτέλεσμα που έβαλε τέλος σε ένα νικηφόρο σερί 5 αγωνιστικών, με τους Ρώσους να πέφτουν στο 8-4.

Το ματς:
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Πέρι, Μέικον, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη στη βασική πεντάδα. Μουδιασμένη ήταν η αρχή των «πρασίνων» στο ματς, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να βγάζουν μεγάλη νευρικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Ζενίτ και με τον Μίκι σε πρώτο πλάνο προηγήθηκε 12-0 στο 4′.

Η είσοδος των Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος στο παρκέ έδωσε την απαραίτητη ώθηση και ενέργεια που χρειαζόταν το «τριφύλλι». Μετά από έξι άστοχα σουτ και σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά, ο Σαντ-Ρος πέτυχε το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων (3-12), με τον Νέντοβιτς στη συνέχεια να αναλαμβάνει δράση και με οκτώ διαδοχικούς πόντους να μειώνει σε 15-21 στο 9′. Ένα δίποντο του Πόιθρες διαμόρφωσε το 15-23 του δεκαλέπτου.

Όπως και στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου έτσι και στο δεύτερο, το «τριφύλλι» ξεκίνησε με νευρικότητα, βιαστικές και κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ αμυντικά χάρισε μερικές κατοχές στους Ρώσους μέσω των άσχημων μπλοκ-άουτ με αποτέλεσμα η Ζενίτ να διατηρήσει τη διαφορά στους 9 πόντους (19-28 στο 14′). Ένα ξέσπασμα όμως των «πρασίνων» πίσω από τα 6.75 μέτρα με διαδοχικά τρίποντα των Μέικον, Νέντοβιτς και Κασελάκη εκμηδένισαν τη διαφορά ένα λεπτό αργότερα (28-28)!
Και ενώ η ελληνική ομάδα είχε πάρει το μομέντουμ, βάζοντας φυσικά και τον κόσμο στην «εξίσωση» του ματς, ξαφνικά έπεσε… μαύρο. Κάποια λάθη στην άμυνα, σε συνδυασμό με την αστοχία στο δίποντο (4/15 στο πρώτο ημίχρονο) επέτρεψαν στη Ζενίτ να τρέξει ένα σερί 10-0 για το 28-38, προτού ο Γουάιτ μαζέψει τη διαφορά με πέντε πόντους για το 33-38 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος και πνευματικά έτοιμος να αντιστρέψει την κατάσταση. Το «τριφύλλι» αμύνθηκε εξαιρετικά μέσω της ζώνης που επέλεξε να παίξει ο Δημήτρης Πρίφτης, άμυνα η οποία του έδωσε την απαραίτητη σκληράδα. Με τον Παπαγιάννη να δηλώνει «παρών» (10 πόντους στο δεκάλεπτο), οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 (!) μετατρέποντας το -7 σε +6 για το 46-40 στο 25′!
Μάλιστα, λίγο αργότερα το τρίποντο του Νέντοβιτς… σήκωσε το ΟΑΚΑ στο πόδι, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στους εννέα πόντους (51-42 στο 27′). Φράνκαμπ και Κουζμίνσκας μάζεψαν κάπως τη διαφορά στο τέλος, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 53-48 για τους γηπεδούχους.
Οι φιλοξενούμενοι όμως, όχι μόνο δεν τα παράτησαν, αντιθέτως έτρεξαν ένα επιμέρους 12-1 μέσα σε 4 λεπτά για την προσπέραση (61-62 στο 38′), με το ματς να παίρνει μια άγρια… ομορφιά.
Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι κορυφαίοι απόψε του Παναθηναϊκού, με τον Νέντοβιτς αρχικά να πετυχαίνει ένα τεράστιο τρίποντο από μακριά στο 1:43′ για το 64-62, ενώ λίγο αργότερα οι Παπαγιάννης και Παπαπέτρου δεν λάθεψαν από τη γραμμή των βολών με την τελευταία κόρνα να βρίσκει νικητή τον Παναθηναϊκό με 70-64!

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64