Με Κακιούζη παρόντα ο Κεραυνός επιβλήθηκε του Απόλλωνα και κράτησε την έδρα

0

Με τον Μιχάλη Κακιούζη να ντεμπουτάρει στον πάγκο του και την τετράδα Μάλκολμ, Μπερνς, Στυλιανού και Τίγκα σε μεγάλα κέφια ο Κεραυνός επιβλήθηκε του Απόλλωνα μέσα στον Στρόβολο με 91-75 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών.

Στον αντίποδα ο Παναγιώτης Γιανναράς είχε σε μεγάλο απόγευμα τον καυτό Χόλτον (37 πόντοι, 7 τρίποντα) που πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη του εμφάνιση με τα χρώματα των κυανολεύκων όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο ροζ φύλλο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Απόλλωνα να κλείνει την περίοδο αυτή μπροστά στο σκορ χάρις στο τρίποντο του Χόλτον στα τελευταία δευτερόλεπτα (22-23).

Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε και τους πρώτους πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Φίνκε (22-26), για να ακολουθήσει σερί επτά πόντων για τον Κεραυνό που στο 11′ με τις τρεις βολές του Μπερνς πήρε κεφάλι στο σκορ (29-26). Η ομάδα του Στροβόλου στο 13′ με τη βολή του Τίγκα είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (36-28), ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν στους έξι (45-39).

Ο Στυλιανού με τρίποντο στο 22′ ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (55-41). Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου διατηρήθηκε η διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (72-60). Οι «ερυθροκίτρινοι» διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα κατά τέσσερις πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 91-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 45-39, 72-60, 91-75