Με… κόπο η Ρεάλ!

0

Η “Βασίλισσα” επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 94-89 σε ένα ματς που οι Ιταλοί αποδείχτηκαν πολύ σκληρό καρύδι. Με αυτήν την νίκη η ομάδα του Πάμπλο Λάσο παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Το ματς ξεκίνησε με τις άμυνες να είναι αρκετά χαλαρές και τις επιθετικές λειτουργίες των ομάδων να παίρνουν καλό βαθμό. Έτσι, με το τέλος της πρώτης περιόδου, η Ρεάλ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 22-18. Στην 2η περίοδο με ένα απίστευτο επιθετικό ρεσιτάλ και την άμυνα τον γηπεδούχων να έχει πάει… περίπατο οι Ιταλοί κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με αποτέλεσμα να πάνε προηγούμενοι στο ημίχρονο (46-49) χάρη στο εκπληκτικό επιμέρους 24-31.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στην 3η περίοδο οι άμυνες συνέχισαν να απουσιάζουν κι έτσι ήταν αδύνατο για την Ρεάλ να γυρίσει το παιχνίδι μόνο μέσα από την επίθεση. Αποτέλεσμα να αυξήσει η ομάδα του Ρέπεσα την διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 69-73. Στο φινάλε όμως με ηγέτη τον Σέρχιο Γιουλ οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 25-16, κρατώντας πολύ χαμηλά τους αντιπάλους τους και παίρνοντας μία ακόμα πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-49, 69-73, 94-89.

MVP: Ο Σέρχιο Γιουλ με 20 πόντους και 9 ασίστ ξεχώρισε.

KEY FACTOR: Με το σκορ στο 87-85 οι φιλοξενούμενοι αστοχούν σε δύο διαδοχικές προσπάθειες. Στην επόμενη φάση υπέπεσαν σε λάθος και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Μάντας Καλνιέτις με μόλις 4 πόντους και 4 ασίστ σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν με 20 πόντους ξεχώρισε από τους φιλοξενούμενους.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 7, Ντρέιπερ, Νοσιόνι, Ντόντσιτς 17 (3), Ματσιούλις 3 (1), Ρέγιε 4, Αγιόν 10, Κάρολ 16 (2), Χάντερ 12, Γιουλ 20 (3), Τόμπκινς, Τέιλορ 5 (1).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛίν 9, Χίκμαν 9 (2), Καλνιέτις 4, Ραντούλιτσα 13, Ντράγκιτς 12, Μάτσβαν 8, Πάσκολο, Τσιντσαρίνι 4, Σάντερς 8 (1), Αμπάς 2, Σίμον 20 (2).