Με μέταλλο πρωταθλήτριας η ΑΕΚ, 1-0 τον Κεραυνό στο… φλεγόμενο «Κίτιον»

0

Με μέταλλο πρωταθλήτριας η Πετρολίνα ΑΕΚ στάθηκε όρθια στην πρώτη μάχη απέναντι στον Κεραυνό, επιβλήθηκε των Στροβολιωτών με σκορ 71-63, μέσα στο φλεγόμενο Κίτιον και πήρε το πρώτο από τα τρία ροζ φύλλα που απαιτούνται για να παραμείνει στο θρόνο του Κυπριακού μπάσκετ.

Ένας πραγματικός τελικός που παρά το εκπληκτικό ξεκίνημα επιθετικά των δύο ομάδων (24-24 το πρώτο δεκάλεπτο) κρίθηκε στη δύναμη, την αυταπάρνηση και τις προσωπικότητες αφού ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες «μάτωναν» για να βρουν το δρόμο προς το καλάθι.

Με όπλο την ενέργεια στην άμυνα και το επιθετικό ριμπάουντ οι Λαρνακείς του Νικόλα Παπαδόπουλου έφεραν το παιχνίδι στο ρυθμό που τους βόλευε με τον Αυστραλό Τζέσε Χαντ να αποδεικνύεται καταλυτικός και στις δύο πλευρές του παρκέ και με τον αρχηγό Ιάκωβο Παντελή να σηκώνει την ομάδα στους ώμους του την ώρα που η μπάλα ζύγιζε… τόνους έκανε το πρώτο πολύ σημαντικό βήμα για να υπερασπιστεί το στέμμα της.

Ο Κεραυνός έμοιαζε εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο υπηρετώντας πλήρως το πλάνο στην άμυνα και έχοντας ως όπλο το σκορ στο τρανζίσιον όμως στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε αγνώριστος, βγάζοντας πολλά προβλήματα κυρίως στην επιθετική του λειτουργία (19 πόντοι σε 20’ λεπτά) και μοιραία βρίσκεται με 1-0 πίσω στο σκορ.

Πιο δυνατά μπήκε στη δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους στο πρώτο δίλεπτο για το 30-28. Άμεση ήταν η απάντηση από την ομάδα της Λάρνακας που με 9 συνεχόμενους πόντους γύρισε το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 33-30 στο 14’. Το τρίποντο του Στυλιανού στο τελευταίο λεπτό έκανε το 44-37 ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-39 για την ομάδα του Στροβόλου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ανέβασε τη διαφορά στο +7 στο 23’. Στο 25’ ο Σιζόπουλος ευστόχησε σε 3 βολές και μείωσε σε 48-44, ενώ ο ίδιος πέτυχε τρίποντο στο 27’, βάζοντας τους «κιτρινοπράσινους» εκ νέου μπροστά στο σκορ με 52-51. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιζαν πιο επιθετικά και με στο 35’ ο Σνάιντερ διαμόρφωσε το 59-54. Οι βολές του Γουάιτ στο 37’ μείωσαν τη διαφορά στο -3 (61-58), ενώ το τρίποντο του Παντελή στο προτελευταίο λεπτό έκανε το 68-59. Η ΑΕΚ παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα παίρνοντας τη νίκη με 71-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 39-44, 55-51, 71-63