Με Μπαμπ και Μαυροκεφαλίδη λύγισε την Όλντενμπουργκ ο Προμηθέας!

0

Πρώτη νίκη για τον Προμηθέα στο TOP-16 του EuroCup, με την ομάδα του Γιατρά να επικρατεί 81-70 της Όλντεμπουργκ στην Πάτρα.

Εμφανώς βελτιωμένος ο Προμηθέας, πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο TOP-16 του EuroCup, καθώς λύγισε την Όλντενμπουργκ (81-70) στην Πάτρα!

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιατρά οι Μαυροκεφαλίδης (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Μπαμπ (16 πόντοι, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ).

Το ματς
Η Όλντενμπουργκ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 6-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Ο Προμηθέας όμως αντέδρασε και πάτησε το γκάζι μετά τα μισά της περιόδου: με σερί 8-0, η ομάδα του Γιατρά μετέτρεψε το 6-10 (5’) σε 14-10 (7’). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό επιθετικά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 (24-20).

Οι Αχαιοί ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στις αρχές της δεύτερης περιόδου (28-20 στο 11’), με τον Μαυροκεφαλίδη να τους καθοδηγεί επιθετικά. Από την άλλη, το μόνο που κατάφεραν οι Γερμανοί ήταν να πλησιάσουν στο -3 (38-35 στο 19’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα στο +4 (42-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους παίκτες του Γιατρά, που κυριάρχησαν απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ελαφρύ προβάδισμα (56-50 στο 27’), ωστόσο ξέσπασαν στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου και με επιμέρους σκορ 12-3, απομακρύνθηκαν με +15 και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους (68-53 στο 30’).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας κράτησε τη διψήφια διαφορά του (77-63 στο 35’), με την Όλντενμπουργκ να μην μπορεί να πλησιάσει. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά και το μόνο που έμενε ήταν να εξακριβωθεί το τελικό σκορ, το οποίο ήταν 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-38, 68-53, 81-70.