Με MVP τον Waterman ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ το διπλό μέσα στην Λευκωσία!

0

Το έβδομο ροζ φύλλο του πήρε ο Dynatron Απόλλων επικρατώντας εκτός έδρας της ΕΘΑ με 81-74, για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Koρυφαίος για τους νικητές ο Zane Waterman με 14 πόντους, 1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Ο Dynatron Απόλλων ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και με σερί οκτώ πόντων, διαφορά που σχηματίστηκε στο 3′ με τη βολή του Waterman (0-8), ενώ στο 5′ έφθασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (2-12) με το λέι απ του Okereafor. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Curry για την ΕΘΑ (14-26).

Η ομάδα της Έγκωμης πλησίασε στους τέσσερις στο 18′ με το τρίποντο του Dixon (36-40), με τους γαλάζιους να ξεφεύγουν ξανά στους δέκα πόντους (38-48) μετά το τρίποντο του Παντούρη δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που έκλεισε με τις δύο βολές του Curry (40-48).

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο υπήρχαν αυξομειώσεις στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν κατά έναν πόντο τη διαφορά (57-66).

Οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο πλησίασαν λίγο πριν από το τέλος στους πέντε πόντους (74-79) μετά τη βολή του Dixon, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με δύο βολές του Αcquaah για να διαμορφωθεί το τελικό 81-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-26, 40-48, 57-66, 74-81