Με Ντέλβα οδηγό γαλανόλευκο το ντέρμπι – Λύγισε την Αναγέννηση η Ανόρθωση

0

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής νικήτρια ήταν η Ανόρθωση. Οι νταμπλούχες επικράτησαν της Αναγέννησης μέσα στη Β’ Τεχνική Σχολή Λεμεσού με 64-59 σε μια πραγματική μάχη που κρίθηκε στο τέλος.

Οι φιλοξενούμενες του Ηρακλή Πιττάκα μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση με τις κυανόλευκες να ισορροπούν το παιχνίδι παίρνοντας μικρό προβάδισμα με τη λήξη του δεκαλέπτου (18-17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Γερμασόγειας που έτρεξε επί μέρους 13-20 για να κλείσει το ημίχρονο με +4. Οι δύο ομάδες μπήκαν από την ίδια αφετηρία στο τέταρτο δεκάλεπτο (45-45) με την Ανόρθωση να δίνει σπουδαίες μάχες στην άμυνα και με οδηγό την ασταμάτητη Ντιάνα Ντέλβα με 24 πόντους και 17 ριμπάουντ.

22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ πέτυχε η Κάσιντι Μίχαλκο που δεν ήταν όμως αρκετοί.