Με… περίπατο η 5η σερί νίκη του ΑΠΟΕΛ

0

Την Πέμπτη σερί νίκη πήρε ο ΑΠΟΕΛ στην εντός έδρα αναμέτρηση κόντρα στην ΕΘΑ επικρατώντας με 88-59. MVP της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Με 6-0 προηγήθηκε ο ΑΠΟΕΛ στο 2’, με την ΕΘΑ να μειώνει σε 6-5 στο 4’. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν το προβάδισμα, με τη διαφορά να φτάνει στο +6 στο 7’ με 18-12, ενώ στο 8’ το λεϊ απ του Πόιντερ έκανε το 27-17.

Στη δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ προσπάθησε να μειώσει, με τον Ματθαίου να κάνει το 36-27 στο 14’. Στο ίδιος λεπτό οι βολές του Μαρκέλ μεγάλωσαν τη διαφορά με σκορ 38-27, ενώ ξανά ο ΑΠΟΕΛ με βολές στο 16’ έκανε το 43-31, με τον Πόιντερ να ευστοχεί και στις 2. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 53-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Έγκωμης προσπάθησε να παίξει πιο επιθετικά, χωρίς όμως να μειώσει, αφού το τρίποντο του Γιανναρά στο 26’ ανέβασε τη διαφορά στο +16 (60-44). Στο 28’ το τρίποντο του Γκρίφιν έκανε το 70-48 και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη διαφορά φτάνοντας στο +31 με το δίποντο του Σιμιτζή στο 35’ (83-52). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 85-57 στο επόμενο λεπτό χάρη στο τρίποντο του Χριστοδούλου, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 88-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 53-39, 70-48, 88-59