Με την ψυχή στο… στόμα η ΤΣΣΚΑ!

0

Η ΤΣΣΚΑ σε ένα παιχνίδι με πολλά σκαμπανεβάσματα κατάφερε να πάρει την νίκη με 91-90 κόντρα στην Ρεάλ και να διατηρήσει για 6η αγωνιστική το αήττητο στην φετινή Euroleague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 6ο λεπτό προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά (8-21). Κάπου εκεί η ομάδα του Ιτούδη πήρε μπρος και με ένα αρχικό σερί 9-5, μείωσε σε 17-26, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες έκλεισαν την πρώτη περίοδο.

Στην συνέχεια όμως οι Ρώσοι με ένα εκπληκτικό 24-2 (!) κατάφεραν να ξεφύγουν με 11 και σκορ 39-28 με βασικό “δράστη” τον Νάντο Ντε Κολό. Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να φέρουν ξανά το ματς στα μέτρα τους όμως δεν τα κατάφερναν, καθώς η ΤΣΣΚΑ έβρισκε συνεχώς λύσεις στην επίθεση. Έτσι η ομάδα του Ιτούδη πήγε με αυτό το +11 στα αποδυτήρια (49-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο κι ενώ η διαφορά δεν έπεφτε για μεγάλο χρονικό διάστημα η Ρεάλ κατάφερε να ισορροπήσει. Στο τέλος της 3ης περιόδου με τον Ράντολφ να κάνει πάρτυ κάτω από τη ρακέτα της ΤΣΣΚΑ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο 73-68 σκορ με το οποίο τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο.

Στην 4η περίοδο κι ενώ η ΤΣΣΚΑ κατάφερε και πάλι να ξεφύγει με διψήφιες διαφορές η Ρεάλ δεν έλεγε να τα παρατήσει. Με τον Ρούντι Φερνάντεθ ο οποίος είχε σιγήσει ως τότε να σκοράρει δύο σερί τρίποντα κατάφερε να φέρει το ματς στο 85-82. Μάλιστα αρκετές φορές η ομάδα του Λάσο είχε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τις “αυτοκτονικές” τάσεις των Ρώσων, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς το σουτ του Γιουλ στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 49-38, 73-68, 91-90.

MVP: Δε θα μπορούσε να είναι πολυτιμότερος οποιοσδήποτε άλλος, αφού ο Νάντο Ντε Κολό με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης.

KEY FACTOR: Κλειδί του αγώνα η αδράνεια των Μαδριλένων να εκμεταλλευτούν τα… δώρα των Ρώσων.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Η ελάχιστη βοήθεια που πήρε η Ρεάλ από τις… παλιοσειρές Ρούντι, Νοτσιόνι και Ρέγες, οι οποίο πέτυχαν συνολικά 16 πόντους.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Σέρχιο Γιουλ με 21 πόντους κράτησε την Ρεάλ μεσα στο ματς σε κρίσιμα σημεία.