Με το δεξί η Ένωση στην πρεμιέρα/Ανταγωνιστικός μέχρι τέλος ο Αχιλλέας

0

Ντέρμπι με τα όλα του το παιχνίδι παιχνίδι ανάμεσα σε ΕΝΠ και Αχιλλέα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η Ένωση επιβλήθηκε στο «Παλατάκι» με 62-57, της ομάδας του Καϊμακλίου που επανεμφανίστηκε στην Α’ κατηγορία.

Παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, αφού πέντε φορές άλλαξε… χέρια το προβάδισμα, με την Ένωση να εκμεταλλεύεται τα 16 λάθη του Αχιλλέα, πετυχαίνοντας 14 πόντους από αυτά (αντίστοιχα από τα 11 λάθη της ομάδας του Παραλιμνίου, ο Αχιλλέας πήρε 6 πόντους).

Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Άκουα με 20 πόντους, Ντίκσον με double-double (18 πόντους, 10 ριμπάουντ) και Μπάργκετ με 15 πόντους.

Για τον Αχιλλέα, που είχε πολυφωνία στην επίθεση, ο Μπράουν σημείωσε 18 πόντους, άλλους 10 ο Τρετιακόβ που έκανε double-double με ακόμα 10 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Αν και ο Αχιλλέας ξεκίνησε καλά παίρνοντας προβάδισμα με 4-0 στο 2’, η ΕΝΠ ισοφάρισε σο 4’. Στο 6’ ο Μπράουν έκανε το 8-4, όμως λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπάργκετ πέτυχε τρίποντο και μείωσε σε 8-7. Οι Παραλιμνίτες γύρισαν το παιχνίδι στο 9’ σε 12-8, και η περίοδος έληξε σε 12-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά, με τρίποντο του Άκουα στο 16’, κάνοντας το 23-17. Η ομάδα του Καϊμακλίου μείωσε σε 25-24 στο 18’ και έπειτα γύρισε το παιχνίδι σε 28-25, σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο είχαμε ξανά ανατροπή στο παιχνίδι, αφού η ΕΝΠ έκανε το 35-34 με δύο πετύχαινες βολές του Ντίκσον στο 26’. Στο 27’ ο Χάρβεϊ μείωσε σε 38-37 για τον Αχιλλέα και στο 28’ ο ίδιος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με 39-38, ενώ η περίοδος έληξε σε 43-38 για τους φιλοξενούμενους.

Στην τελευταία περίοδο οι «βυσσινοί» μπήκα δυναμικά στο παρκέ και γύρισαν το σκορ σε 44-43 με τον Ντίκσον, ενώ στο 36’ έφτασαν στο +8 με τον Ακουα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους και πήραν τη νίκη με 62-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-10, 25-28, 38-43, 62-57