Με το δεξί στην Ελλάδα ο Κάτας

0

Απέναντι στον ελλιπή Άρη ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε να πάρει άνετα την εκτός έδρας νίκη (93-75) στο ντεμπούτο του Όντεντ Κάτας στην Stoiximan Basket League. Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Ντίνος Μήτογλου, ενώ θετική παρουσία είχαν οι Μπέντιλ και Μποχωρίδης. Εξαιρετικός από πλευράς Άρη ήταν ο Ντεκόζι.

Ο Άρης παρά τις απουσίες των Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς κατάφερε να προηγηθεί με 6-4 στο 3’ χάρη σε δύο τρίποντα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να αντιδρά και να προσπερνά με 10-6 στο 4’. Στο 7’ έγινε το 17-11 και στο 8’ το 20-13 υπέρ του «τριφυλλιού», το οποίος βασίστηκε στους δύο πρώην «κίτρινους», Μήτογλου και Μποχωρίδη, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 23-20.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 25-24 στο 11’ καθώς ο Ντεκόζι έδινε λύσεις και στο 12’ έφεραν το ματς στα ίσια (25-25). Στο 15’ οι «πράσινοι» πήραν… αέρα δέκα πόντων (27-37) με τους Μπέντιλ και Κασελάκη με τον Άρη να μειώνει σε 41-34 στο 18’. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 47-34 στο 19’ ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 47-36. Ο Όντεντ Κάτας χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του στο πρώτο ημίχρονο καθώς ήθελε να πάρει μια συνολική εικόνας από το ρόστερ του.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος με ένα σερί 7-0 για το 54-36 του 22’ θέλοντας να «καθαρίσει» μια και καλή την υπόθεση νίκη. Στο 24’ έγινε το 59-41, ενώ η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους στο 25’ (44-64) με τον Άρη να πλησιάζει σε 67-55 στο 28’ τρέχοντας ένα επιμέρους 11-3.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 72-61 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και παρά τη μαχητικότητα των παικτών του Άρη και στην τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» πήραν εύκολα τη νίκη με 93-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-47, 61-72, 75-93

Άρης (Καμπερίδης): Σούλερ 8 (2), Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης 11, Φλιώνης 4, Χαριτόπουλος 3, Σιδηροηλίας 3, Κουζέλογλου 2, Καλαϊτζίδης 3 (1), Τσάλμερς 5, Λιτλ 12 (2), Ντεκόζι 22 (3).
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ  8 (1), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 9 (2), Όγκαστ 6, Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 3, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 12 (4), Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 15, Μπέντιλ 14 (1), Σαντ-Ρος 8 (2).