Με τον 6ο της παίκτη επέστρεψε στις νίκες η Payabl. EKA ΑΕΛ

0

Στις νίκες επέστρεψε η Payabl. EKA ΑΕΛ BC, παίρνοντας το όγδοο ροζ φύλλο της, επικρατώντας εντός έδρας της Ανόρθωσης με 88-76, για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Koρυφαίος των νικητών ο Tray Buchanan με 32 πόντους, 4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Η Ανόρθωση έκανε ξεκίνημα στο παιχνίδι με σερί εννέα πόντων που έκλεισε με τη συμπλήρωση ενάμιση λεπτού μετά το λέι απ του Sanadze (0-9), ενώ με το τρίποντο του ιδίου στο 4′ ήταν στους επτά (7-14). Η Payabl. EKA ΑΕΛ BC με δικό της σερί στο 5′ με το καλάθι του Buchanan ισοφάρισε σε 14-14. Ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τρίποντο του Buchanan, με τη διαφορά να είναι στον έναν πόντο (21-22).

Στο 12′ οι γηπεδούχοι με το καλάθι του Averette ήταν μπροστά με πέντε πόντους (29-24), με την ομάδα της Αμμοχώστου να παίρνει ξανά κεφάλι στο 19′ με το τρίποντο του Bradley Jr (39-42). Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλάθι, οι «γαλαζοκίτρινοι» με τον Pigram και οι «κυανόλευκοι» με τον Paulicap και έτσι διατηρήθηκε η διαφορά των τριών πόντων (41-44).

Στο 24′ η Payabl. EKA ΑΕΛ BC, μετά από τρίποντο του Buchanan, μπήκε μπροστά (48-46), ενώ ακολούθησε δίποντο από τον Γεωργίου και τρίποντο από τον Pigram για να αυξηθεί η διαφορά στο 26′ (53-46). Ο τελευταίος πέτυχε και τους τελευταίους πόντους του τρίτου δεκαλέπτου σημειώνοντας τρίποντο που έφερε τη διαφορά στους οκτώ (65-57).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» σφράγιζαν τη νίκη τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας τη διαφορά κατά τέσσερις πόντους (23 έναντι 19), κερδίζοντας με 88-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 41-44, 65-57, 88-76