Με Βασίλισσα Όρλοβιτς, 2-2 και ΟΛΑ σε 5ο ΤΕΛΙΚΟ – Πολύ σκληρή η ΑΕΛ, πλήρωσε το νωθρό ξεκίνημα η Αναγέννηση

0

Μία εκπληκτική ΑΕΛ, με μία ακόμη πιο εντυπωσιακή Πέτρα Όρλοβιτς έκανε μια χαψιά την Αναγέννηση στον τέταρτο τελικό (71-56) και έφερε τη σειρά στο 2-2 ενώ τα πάντα θα κριθούν στον πέμπτο και τελευταίο τελικό.

Αφιονισμένη στο γήπεδο η ομάδα του Παντελή Κωνσταντίνου με την Όρλοβιτς να συμπαρασύρει την ομάδα της πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο (25 πόντοι, 11 ριμπάουντ) έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με +10 (24-14).

Τα πάντα έδειχναν να δουλεύουν ρολόι στο επιθετικό κομμάτι της Βασίλισσας που ήταν ασταμάτητη μέχρι το 20λεπτο ενώ παράλληλα είχε κλειδώσει τα επιθετικά ατού της Αναγέννησης και ιδιαίτερα την Μιχάλκο (7 πόντους) ενώ σημείο κλειδί αποτέλεσε το 3ο φάουλ της Τσενακλίεβα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι πορτοκαλί του Πιττάκα έτρεξαν ένα 10-0 σερί και μείωσαν μέχρι τους -6 όμως οι γηπεδούχες δεν είχαν διάθεση για αστεία.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ μπήκε δυνατά πετυχαίνοντας 6 συνεχόμενους πόντους μέχρι το 34’ για το 59-46. Στο 36’ η διαφορά έφτασε στο +13 (63-50), με τις γηπεδούχες να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 71-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 45-29, 53-46, 71-56