Μεγάλος Κεραυνός “χτύπησε” την ηρωική ΑΕΚ στο Κιτιον

0

Ο ψυχωμένος Κεραυνός πέρασε από το Κίτιον και με ηγέτη τον Ουσμαν Κρουμπάλι επικράτησε με69-64 της ηρωικής και πληγωμένης από τραυματισμούς Πετρολίνα ΑΕΚ στον τέταρτο τελικό στέλνοντας τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους μια και καλή στον πέμπτο τελικό που θα λάβει χώρα στην έδρα του Κεραυνού το βράδυ της Κυριακής (21/5, 19.30).Η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο σε αυτή τη σειρά των τελικών όμως κατάφερε να φέρει τη σειρά στα ίσια παρότι η Πετρολίνα ΑΕΚ προηγείτο με 2-0.Από μέρους της η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει των πολλών προβλημάτων τραυματισμού που την έχουν πληγώσει το τελευταίο διάστημα. Ο Hollingsworth έπαιζε με πρόβλημα ενώ στην αρχή του ματς ο Μαντοβάνης τέθηκε νοτ άουτ λόγω προβλήματος στη μέση.

Έτσι ο Λείβας υποχρεώθηκε σε ροτέισον 6 παικτών και ο κεραυνός απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα στην υπόθεση νίκη αλλά και στην υπόθεση τίτλος. Ο Κεραυνός έδειξε τις προθέσεις του από το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκλήρωσε προηγουμένως με 27-12. Το συγκρότημα του χριστόφορου Λειβαδιώτη αντέδρασε και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 20-7.

Στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με μόλις 1 πόντο πίσω στο σκορ.Ο Κεραυνός είχε τον έλεγχο του αγώνα στην τρίτη περίοδο την οποία ολοκλήρωσε προηγούμενος με 50-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα όμως ο πιο γεμάτος Κεραυνός κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη. Πλέον όλα θα κριθούν την Κυριακή στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς.