ΜΕΛΑΓΙΕΣ: Άμυνα και ηρεμία θα τον ταξιδέψουν στο Βελιγράδι

0

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες εξηγεί γιατί κυριάρχησε η Μονακό και επιμένει πως η πρόκριση εξαρτάται από τον Ολυμπιακό αρκεί να παίξει άμυνα και να μείνει ήρεμος.

Μία σειρά πέντε αγώνων είναι ο πλέον ξεκάθαρος τρόπος για να προκριθεί η καλύτερη ομάδα. Στην περίπτωση που πάντα φυσικά αναφερόμαστε σε δύο ομάδες χωρίς προβλήματα τραυματισμών. Ο Ολυμπιακός στα δικά μου μάτια (άρα όχι απαραίτητα υποκειμενική άποψη) είναι καλύτερος από τη Μονακό. Λίγο ή πολύ δεν έχει σημασία. Είναι.

Θα το αποδείξει; Θα ξέρουμε σε μία εβδομάδα.

Σε τέτοιες περιπτώσεις αν είναι να χάσεις καλύτερα με 20 πόντους. Πιστεύω ότι σε τσαντίζει, σε πεισμώνει, σου δίνει κίνητρο και όπως είπε κι ο Big Sofo σε ανησυχεί. Μακάρι όλες οι διαστάσεις των συγκεκριμένων ρημάτων να χρησιμοποιηθούν σωστά και να μην κυριαρχήσει το άγχος κι ο πανικός.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γυρίσει ένα ματς με τον λάθος τρόπο. Δεν ξέρει να το κάνει μέσα από την επίθεση, αλλά μέσα από την άμυνα. Και δεν το έκανε. Τι να λέμε τώρα. Βγήκε από τα αποδυτήρια κι αντί να «δαγκώνει» δέχτηκε 12 πόντους στα πρώτα 3:10 με δύο lay up (Μοτιεγιούνας, Τόμας) και ένα σουτάκι του Βέστερμαν ανενόχλητο από τα 4 μέτρα.

Ο Ολυμπιακός ζει από την άμυνά του κι όχι από την επίθεσή του. Το καμπανάκι της Μπάγερν στην Βαρκελώνη δεν το άκουσαν οι Πειραιώτες.

Όταν έτρεξε δεν είχε αντίπαλο

Και όμως το παιχνίδι ξεκίνησε με τον πλέον ιδανικό τρόπο αφού ο Ολυμπιακός με ένα σερί 13-0 προηγήθηκε με 14-4. Ουόκαπ και Ντόρσεϊ καθαρά τρίποντα μπροστά. Κλεψίματα και ο ένας αιφνιδιασμός μετά τον άλλον. Βέβαια στα τελευταία 4 λεπτά της εναρκτήριας περιόδου βρήκε μόνο ένα καλάθι και αντί να κλείσει η διαφορά σε διψήφιο επίπεδο το ταμπλό έγραφε 16-10.

Γενικά ο Ολυμπιακός όταν έτρεξε βρήκε πολλούς πόντους. Το ίδιο συνέβη και στο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου στο οποίο μείωσε στους 12 πόντους με τρίποντο του Ουόκαπ και καλάθι και φάουλ του Παπανικολάου.