Μιλγουόκι Μπακς – Ατλάντα Χοκς: Στους τελικούς της Ανατολής δεν θα υπάρχει oneman show

0

Δύο ομάδες που προέρχονται από break σε Game 7. Δύο ομάδες που δεν στηρίζονται σε έναν παίκτη. Μπακς και Χοκς μπαίνουν απόψε στη μάχη των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας, με το Μιλγουόκι να πρέπει να φρενάρει τον Τρέι Γιανγκ, να μπλοκάρει τους σουτέρ της Ατλάντα και να δικαιώσει τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση στους NBA Finals. Το SPORT24 αναλύει την τρίτη σειρά των playoffs.

Η ημιτελική σειρά με τους Νετς, ήταν εξουθενωτική. Και για το Μπρούκλιν και για το Μιλγουόκι και για τους θεατές! Επτά ματς, τραυματισμοί, μεγάλα σουτ, επικές ατομικές εμφανίσεις, τρομερή αστοχία, άμυνες βγαλμένες από προηγούμενες δεκαετίες, πολλή στρατηγική, κλειστά rotations, δύο προπονητές που στηρίχθηκαν στους αστέρες τους και στο φινάλε του Game 7 μια παράταση με σκορ 2-4 (εξαιρούνται οι βολές του Μπρουκ Λόπεζ στο απόλυτο μηδέν) που έστειλε τους Μπακς στους τελικούς της Περιφέρειας, τέσσερα βήματα μακριά από τους NBA Finals και οκτώ βήματα μακριά από το τρόπαιο του πρωταθλητή.

Επόμενος αντίπαλός για την παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο οι Ατλάντα Χοκς, οι οποίοι έκαναν επίσης το μπρέικ στο Game 7 στη Φιλαντέλφια, για να αποδώσουν μπασκετική δικαιοσύνη και να στείλουν τον Μπεν Σίμονς και τον Τζοέλ Εμπίντ σε πρόωρες καλοκαιρινές διακοπές.

* Αν χρειαστεί

Τα Γεράκια ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο με ρεκόρ 41-31, ήταν πέμπτα στην Ανατολή πίσω από Σίξερς (49-23), Νετς (48-24), Μπακς (46-26) και Νικς (41-31), απέκλεισαν στους πέντε αγώνες την σκληροτράχηλη και φιλόδοξη Νέα Υόρκη και έριξαν τους πρωτοπόρους της Περιφέρειας στο καναβάτσο σε έβδομο αγώνα, εκτός έδρας. Είχαν ρεκόρ 25-11 στην Ατλάντα και 16-20 μακριά από την έδρα τους, έπαιξαν τρεις φορές με τους Μπακς, τους νίκησαν μία φορά στην State Farm Arena (111-104), έχασαν μία φορά εντός (109-120) και στη μοναδική τους επίσκεψη στο Fiserv Forum (115-129). Στους δύο από τους τρεις αγώνες, δεν έπαιξε ο Τρέι Γιανγκ.