Μπακς – Γουόριορς 138-99: Ελάφια ποδοπάτησαν την παρέα του Κάρι

0

Οδοστρωτήρας οι Μπακς, διέλυσαν με το επιβλητικό 138-99 τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς του Στεφ Κάρι στο Μιλγουόκι. Μέτρια εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, σπουδαίος ο Κρις Μίντλετον (VIDEOS).

Χριστούγεννα στο παρκέ του Fiserv Forum έκαναν οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο και οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς του Στέφ Κάρι. Οι δύο ομάδες, φανερά ανέτοιμες από τα ελάχιστα φιλικά της pre season, προσπάθησαν να χαρίσουν μια όμορφη παράσταση στους fans του ΝΒΑ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια άνετη νίκη (138-99), την πρώτη τους στη σεζόν 2020/21.

Δύο μέρες μετά από την ήττα τους στη Βοστώνη οι Μπακς δεν ήταν “λαμπεροί”, έπαιξαν όμως σε ένα αρκετά υψηλό επίπεδο και συνέτριψαν χωρίς πρόβλημα τους αντιπάλους τους. Ο Κρις Μίντλετον ήταν καταπληκτικός με 31 πόντους σε 26 λεπτά, ο Greek Freak δεν ήταν στην καλύτερη βραδιά του αλλά έπαιξε κι αυτός μόλις 27 λεπτά, οι Χόλιντεϊ, ΝτιΒιντσέντζο, Λόπεζ βοήθυσαν, ο Ντι Τζέι Όγκαστιν έκανε τη διαφορά στο ντεμπούτο του και η ομάδα του Μιλγούοκι κοιτάζει το επόμενο ματς με τους Νικς στην Νέα Υόρκη (ξημερώματα Δευτέρας στην Ελλάδα) πριν από τους back-to-back αγώνες με τους Χιτ στο Μαϊάμι (29 και 30 Δεκεμβρίου).

Δεν ήταν ευχάριστο το βράδυ για τον Στεφ Κάρι, που δεν έχει τον Κλέι Τόμπσον στο πλευρό του, δεν έχει τον Ντρέιμοντ Γκριν και προσπαθεί να σώσει ό,τι σώζεται με ένα πολύ μέτριο supporting cast. Σε 28:58 είχε 19 πόντους από 4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 5/5 βολές, τέσσερα ριμπάουντ, έξι ασίστ και ένα κλέψιμο, την ώρα που ο ρούκι Τζέιμς Γουάιζμαν έδειχνε συναρπαστικά στοιχεία έχοντας 3/4 τρίποντα στα 25 λεπτά που αγωνίστηκε στο δεύτερο παιχνίδι της επαγγελματικής του καριέρας.

Με 69 ριμπάουντ έκλεισαν το ματς οι Μπακς, που είχαν 20/37 τρίποντα (!) και μόλις οκτώ χαμένες βολές σε 25 εκτελεσμένες (όλες από τον Αντετοκούνμπο). Αποκαρδιωτικό το 10/45 τρίποντα των Γουόριορς, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και στο Σαν Φρανσίσκο έχουν πολλή δουλειά μπροστά τους για να ξαναπαίξουν μπάσκετ υψηλού επιπέδου.

Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος (1/6 σουτ, 4/11 βολές), δυσκολεύθηκε πολύ από τον τοίχο που είχαν φτιάξει οι Γουόριορς στη ρακέτα τους, ωστόσο μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο και βοήθησε τους Μπακς να καθαρίσουν το ματς χωρίς να πιέσει περισσότερο τον εαυτό του. Ο Greek Freak έκλεισε τον αγώνα με 15 πόντους από 4/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 7/15 βολές, είχε 13 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα μπλοκ, δύο φάουλ και δύο λάθη σε μόλις 26:42 και σίγουρα δεν θα είναι ευχαριστημένος από τον εαυτό του, κυρίως επειδή αστόχησε σε εύκολα καλάθια και μετά από τις 3/5 είχε 1/6 βολές μέχρι το ημίχρονο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Γουόριορς να συμπληρώνουν τα ομαδικά φάουλ σε μόλις τέσσερα λεπτά, οι Μπακς πήγαν από νωρίς στις βολές. Ο Γιάννης είχε 4/7 για το 16-11, ο Γουάιζμαν έδειξε από νωρίς σπουδαία στοιχεία, έκανε όμως δύο γρήγορα φάουλ και πήγε πρόωρα στον πάγκο. Το 33-25 της περιόδου ήταν αποτέλεσμα κυρίως των 7/25 σουτ των φιλοξενούμενων (2/13 τρίποντα), που είδαν τον Κάρι να έχει 1/5 σουτ, έμειναν όμως όρθιοι από τις 9/11 βολές και δεν άφησαν το Μιλγουόκι να χτίσει μεγαλύτερο προβάδισμα.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Ο Γιάννης δεν έβρισκε χώρους, δεν έβαζε τις βολές, όμως ο Μίντλετον ήταν σε πραγματικά σπουδαία κατάσταση και δεν άφησε τους Γουόριορς να πιστέψουν σε κάτι περισσότερο. Οι Γουόριορς είχαν πάρει 29 τρίποντα (!) στο πρώτο μέρος, βρίσκονταν σταθερά πίσω στο σκορ και το 66-56 δεν μπορούσε να τους αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας, διότι έχαναν “καθαρά” μετά από 24 λεπτά στα οποία ο Αντετοκούνμπο ήταν αναποτελεσματικός.

Με τον Γιάννη να ψάχνει με πείσμα να βρει ρυθμό και με τον Μίντλετον να συνεχίζει ζεστός, οι Μπακς κράτησαν τους Γουόριορς σε απόσταση στην έναρξη του β’ μέρους (80-64 στο 29′), με τον δεύτερο να σκοράρει το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο για το 91-71 στο 32′. Ο Κερ έπαιρνε, από την πλευρά του, το ένα timeout πίσω από το άλλο για να σπάσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, ο Μίντλετον συνέχισε όμως να σφυροκοπάει την ομάδα του και το 100-76 στο τέλος της περιόδου είχε κρίνει το ματς.

Με τα… τρίτα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, οι Μπακς συνέχισαν φουριόζοι, έστειλαν τη διαφορά στους 40 (127-87 στο 41′), απόλαυσαν το ματς και συνεχίζουν με καλή ψυχολογία εν όψει των αγώνων σε Νέα Υόρκη και Μαϊάμι, στο οποίο θα αντιμετωπίσουν δύο φορές τους Χιτ σε δύο βράδια!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-25, 66-56, 100-76, 138-99

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 31 (4/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γ. Αντετοκούνμπο 15 (4/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/15 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόπεζ 8 (4 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 13 (3), Χόλιντεϊ 12 (6/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πόρτις 10 (12 ριμπάουντ), Κόνατον 2, Γουίλσον 9 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φορμπς 8 (2), Όγκαστιν 13 (3/3 τρίποντα), Κρεγκ, Νουόρα 7 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Μέριλ 6 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γουίγκινς 12 (6/18 σουτ, 6 ριμπάουντ), Πάσκαλ 7 (3/8 σουτ), Γουάιζμαν 18 (2/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ούμπρε 3 (1/10 σουτ), Κάρι 19 (2/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λι 9 (2), Κρις 4 (5 ριμπάουντ), Μάλντερ 3 (1), Τοσκάνο-Άντερσον, Πουλ 11 (1/6 τρίποντα), Λούνι 2, Γουαναμέικερ 11 (1), Μπέιζμορ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 30/54 δίποντα, 20/37 τρίποντα, 18/26 βολές, 69 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Γουόριορς: 24/53 δίποντα, 10/45 τρίποντα, 21/25 βολές, 49 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 11 λάθη