Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 81-86: Το πρώτο, το πιο γλυκό δια χειρός Μίτσιτς! (vid)

0

H Αναντολού Εφές είναι η νέα κάτοχος της EuroLeague, αφού επικράτησε της Μπαρτσελόνα σε έναν απίθανο τελικό με σκορ 86-81. Πρωταγωνιστές οι Μίτσιτς και Λάρκιν, σκιά του εαυτού ο Μίροτιτς!

Τελικός δίχως πρωταγωνιστές. Τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα πήγε το ματς ξεκάθαρα στην τακτική. Και πώς θα καταφέρει να σταματήσει τους Λάρκιν και Μίτσιτς. Ο Κλαβέρ τα κατάφερε περίφημα στον MVP, με τον Λάρκιν να έχει μεν 9 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μόνο με βολές (9/9).

Η Αναντολού Εφές θέλησε να κλείσει τον Μίροτιτς. Και τα κατάφερε περίφημα. Αφήνοντας τον Ισπανό forward στο… μηδέν (0/4 σουτ σε 13:47).

Ο Νικ Καλάθης έσφιξε τα δόντια για να αγωνιστεί, αλλά ήταν φανερά επηρεασμένος στα 12:29 που πάτησε παρκέ.

Και την εξέλιξη του αγώνα ανέλαβαν οι αφανείς ήρωες. Ο Μπράντον Ντέιβις οδήγησε την Μπάρτσα στην αρχή του αγώνα με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ. Και οι Καταλανοί ξέφυγαν με 10 πόντους (25-15)!

Μόνο που από εκείνο το σημείο και μετά (χωρίς τον Σανλί στην πεντάδα που είχε τους πρώτους 8 πόντους της Εφές), οι Τούρκοι εγκλώβισαν την Μπάρτσα στην άμυνα και μπροστά, ας είναι καλά οι ελεύθερες βολές.

Ένα επί μέρους 4-15 έφερε την Εφές στο +1 (29-30). Η Εφές κατάφερε να ξεφύγει με πέντε πόντους (36-31) πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου,όμως ένα τρίποντο και φάουλ του Κούριτς κράτησε την Μπάρτσα στο ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτελόνα σούταρε 2/12 τρίποντα και η Εφές 1/8!

Ο Μίροτιτς σκόραρε για πρώτη φορά (με βολές) στο 22′!

Και αν ο Ισπανός έμεινε στα… ρηχά για αρκετά λεπτά ακόμα, κανείς δεν μπορεί να υποστηρίξει το ίδιο και για τον Μίτσιτς! Ο Σέρβος εμφανίστηκε για τα καλά, πετυχαίνοντας 11 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο (ανάμεσά τους και ένα τρίποντο γκολ-φάουλ), ο Λάρκιν πρόσθεσε ένα τρίποντο στο σημείο που η Εφές θέλησε να κάνει δικό της τον τελικό!

Η Αναντολού βρέθηκε στο +11 (41-52) και κάπου εκεί προστέθηκε στην… εξίσωση ο Κόρι Χίγκινς. Ο ήρωας του ημιτελικού κράτησε την Μπάρτσα στο παιχνίδι.

Η Εφές ξεκίνησε την 4η περίοδο με διαφορά 7 πόντων. Η οποία χάθηκε από το επί μέρους 11-4 τω Καταλανών, με τον Μίροτιτς να εμφανίζεται στο παιχνίδι και τον Ντέιβις να δίνει… ανάσα με δικό του τρίποντο για το 67-69.

Από το 69-69, σημειώθηκαν μεγάλα καλάθια: 69-72 ο Μίτσιτς, 72-72 ο Χίγκινς, 72-75 ο Λάρκιν!

Ο Σίνγκλετον ήταν συγκλονιστικός στην άμυνα, αλλά εμφανίστηκε στα κρίσιμα στην επίθεση. Σκόραρε για το 74-77, έκλεψε την μπάλα και ο Μίτσιτς με αρχοντικό λέι απ διαμόρφωσε το 74-79!

Η Εφές είδε τον Μίτσιτς στο κρίσιμο σημείο να γίνεται πραγματικός MVP.

Αλλά, η Μπαρτσελόνα δεν τα παράτησε ακόμη και στο 78-84. Ο Κούριτς κέρδισε τρεις βολές για το 81-84, με 12.1 δεύτερα για το τέλος.

Όμως ήταν πια αργά. Ο Μίτσιτς με δύο βολές έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του!