Μπλόκο στη Λεμεσό – Έσπασε το αήττητο της ΑΕΚ ο Απόλλωνας

0

Την δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη του στη φετινή σεζόν πέτυχε ο Dynatron Aπόλλων κερδίζοντας με 71-67 την Πετρολίνα ΑΕΚ, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Κορυφαίος για την ομάδα της Λεμεσού ο De Angelo Darnell Riley με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασσίστ. Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν άλλοι τρεις παίκτες των νικητών. Αυτοί είναι οι Γρηγόρης Παντούρης, Χρίστος Χατζηκώστας που είχαν από 12, ενώ δέκα πέτυχε ο Triston Simpson.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τη μεγαλύτερη διαφορά να καταγράφεται στο 6′ όταν με τρίποντο του Χατζηκώστα ο Dynatron Aπόλλων ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (14-10). Η περίοδος έκλεισε με την Πετρολίνα ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα χάρις στο τρίποντο του Σιζόπουλου (19-20) στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στο 19′ οι «γαλάζιοι» με λέι απ του Λοϊζίδη άνοιξαν απόσταση επτά πόντων (36-29) μετά από σερί έξι πόντων. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Snider (36-31).

Στο 24′ οι γηπεδούχοι με το καλάθι του Simpson ξέφυγαν με 15 πόντους (50-35), με το συγκρότημα της Λάρνακας με σερί οκτώ πόντων να μειώνει σε 50-43 με τη βολή του Παντελή στο 27′. Στον τελευταίο ανήκε το τελευταίο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 29′ η διαφορά έπεσε στους έξι (55-49).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ, με τους «κιτρινοπράσινους» να βρίσκονται κοντά. Μάλιστα, μισό λεπτό πριν από το τέλος με το τρίποντο του Tyus η διαφορά ήταν στους δύο πόντους (69-67). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Απόλλωνας πέτυχε δύο βολές (μία ο Abram, μία ο Χατζηκώστας) για να πάρει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 71-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 36-31, 55-49, 71-67