Μπουντενχόλζερ: “Έπρεπε να πάρουμε σκληρές αποφάσεις”

0

Το σπουδαίο ματς των Πέλικανς στο πρώτο μέρος αναγνώρισε ο Μάικ Μπουντενχόλζερ, που δήλωσε ότι οι σημαντικοί παίκτες των Μπακς έπρεπε να παίξουν πολλά λεπτά πριν παραδεχθεί ότι είχε ανάμεικτα συναισθήματα από το ματς της Νέας Ορλεάνης.

Στα πολλά λεπτά που πήραν οι Αντετοκούνμπο (39), Χόλιντεϊ (38), Μίντλετον (36) στάθηκε ο Μάικ Μπουντενχόλζερ μετά από την εκτός έδρας ήττα των Μπακς από τους Πέλικανς. Ο προπονητής της ομάδας του Μιλγουόκι παραδέχθηκε πως ήταν απογοητευμένος από το γεγονός ότι τα Ελάφια βρέθηκαν να χάνουν με 29 πόντους και με περισσότερους από 20-25 σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης, εξήγησε όμως ότι έμεινε ευχαριστημένος από την αντίδραση και το πείσμα μέχρι το φινάλε.

Αναλυτικά όσα είπε ο Μάικ Μπουντενχόλζερ:

Στο πρώτο μέρος οι Πέλικανς έπαιξαν σπουδαία, ατομικά και ομαδικά. Ήταν επιθετικοί, εμείς δυσκολευθήκαμε από τη σκληράδα τους. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν ανταγωνιστικοί, παλέψαμε, κάναμε αυτό που έπρεπε αλλά πρέπει να είμαστε καλύτεροι και στα 48 λεπτά. Ο Σταν Βαν Γκάντι κάνει σπουδαία δουλειά. Ο Γιάννης είναι σπουδαίος. Μου αρέσει που είναι τόσο ανταγωνιστικός.

Θέλω να είμαι ξεκάθαρος, η Νέα Ορλεάνη ήταν σπουδαία στο ξεκίνημα κι εμείς όχι, ήταν η επιθετική ομάδα του γηπέδου, δεν κάναμε καλά σκριν, δεν κάναμε καλά ντράιβ, είχαμε πρόβλημα στο ριμπάουντ, δεν παίξαμε καλά. Συμβαίνει αυτό. Βλέπω τους αγώνες, ο Ζάιον Γουίλιαμσον συγκεντρώνει παίκτες πάνω του, το ίδιο και ο Μπράντον Ίνγκραμ. Ο Λόνζο Μπολ είχε μερικά σουτ, ο Τζος Χαρτ το ίδιο, σούταραν καλά, αυτό τους βοήθησε να παίξουν τόσο καλά και πρέπει να τους το αναγνωρίσουμε.

Πρέπει να είμαστε καλύτεροι στο τρίποντο, όπως ήμασταν στο δεύτερο μέρος. Οι αντίπαλοι ξέρουν ότι θα σουτάρουν πολύ απέναντί μας. Απόψε έπρεπε να πάρουμε κάποιες σκληρές αποφάσεις, έπρεπε κάποιοι να παίξουν περισσότερα λεπτά. Ήταν ένα ματς που μπορούσαμε να κερδίσουμε και θέλαμε να δώσουμε στους παίκτες την ευκαιρία να το διεκδικήσουν. Ήμασταν κοντά, δεν ήταν εύκολο να τους αφήσω τόσα λεπτά, αλλά κέρδισαν αυτό το δικαίωμα.

Κάθε παιχνίδι είναι και μια ιστορία, το αποψινό είχε μια μεγάλη διαφορά που έπρεπε να καλύψουμε. Στο δεύτερο μέρος είπαμε ότι δεν γίνεται να χάνουμε τόσο. Είναι απογοητευτικό να χάνεις τόσο πολύ, είναι απογοητευτικό να χάνεις, όμως ήταν θετικό ότι παλέψαμε, ότι ήμασταν ανταγωνιστικοί μέχρι το φινάλε“.