Μπρέικ η ΑΕΚ, 2-0 και βλέπει τελικό – Πάλεψε μέχρις εσχάτων αλλά λύγισε η ΕΝΠ

0

Σε ένα εκ διαμέτρου αντίθετο -με τα όσα είδαμε στον πρώτο αγώνα- ματς η ΕΝΠ έβγαλε το λάδι στην ΑΕΚ όμως οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα, έκαναν το 2-0 και βρίσκονται με το ενάμιση πόδι στους τελικούς. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με το ξεκίνημα του να θυμίζει κάτι από… All Star Game και τις επιθέσεις να κυριαρχούν.

Οι βυσσινί του Κακιούζη προηγήθηκαν με 29-26 όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο τα ‘κόζια άλλαξαν’. Οι κιτρινοπράσινοι του Πιστόλα θωράκισαν καλύτερα την άμυνα τους και με μπροστάρη τον ασταμάτητο -ιδιαίτερα το πρώτο 20’λεπτο- Σνάιντερ έτρεξαν ένα επιμέρους 21-9 για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 47-38.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και παίρνοντας κάτι από όλους όσους αγωνίστηκαν άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά μέχρι το 59-63. Παρά τις μεγάλες προσπάθειες για την ολική ανατροπή η Πετρολίνα ΑΕΚ παρουσιάστηκε πιο έτοιμη πνευματικά στα κρίσιμα σημεία του αγώνα παίρνοντας μια δύσκολη αλλά υπερπολύτιμη νίκη, έκανε το μπρέικ και βλέπει… τελικούς. Κορυφαίος των νικητών ο δαιμόνιος Κουέντιν Σνάιντερ με 28 πόντους, ενώ από κοντά οι Ντέιβις και Σιζόπουλος με 15 και 13.

Από πλευράς της ομάδας του Κακιούζη όλοι οι starters ολοκλήρωσαν διψήφιοι όμως ξεχώρισε ο Φέργκιουσον (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ), παρέα με τον Ρόμπινσον (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-26, 38-47, 59-63, 77-81