Μύρισε… ΚΥΠΡΟΣ, ‘καθάρισε’ τους Αλβανούς και βλέπει Πορτογαλία – Στυλιανού, Ηλιάδης και Γιανναράς οι 3 σωματοφύλακες

0

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κέρδισε εύκολα το αντίστοιχο της Αλβανίας με 88-66 και βλέπει… Πορτογαλία.

Η Εθνική του Λίνου Γαβριήλ ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τους τρεις σωματοφύλακες Στυλιανού, Ηλιάδη και Γιανναρά. Οι τρεις Κύπριοι πυροβολούσαν αδιακρίτως οδηγώντας την ομάδα μας σε μια σημαντική νίκη χωρίς φυσικά να υστέρησε κανείς.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από τα πρώτα του λεπτά με την Εθνική μας ομάδα να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της αλλά την Αλβανία να αντιστέκεται.

Οι Στυλιανού και Γιανναράς οδηγούσαν την Εθνική μας καθ’ολη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο το φινάλε του Α δεκαλέπτου βρήκε τους Αλβανούς μπροστά στο σκορ με 22-18.

Στο 12′ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 26-18 με την Εθνική μας να αντιδρά και με σερί 7-0 να μειώνει σε 26-25 δύο λεπτά αργότερα.

Ο Στυλιανού έφερε το ματς στα ίσια (32-32) στο 18′ πριν το 34-32 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Μανωλόπουλος με τρίποντο έβαλε μπροστά την Εθνική μας (35-34). Στο 27′ η Εθνική μας απέκτησε προβάδισμα οκτώ πόντων (53-45) μετά τις δύο πετυχημένες βολές του Μαντοβάνη, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε κατά έναν πόντο (58-49).

Η καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο η Εθνική μας πετυχαίνοντας 30 πόντους έναντι 17 του αντιπάλου, κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά παίρνοντας το ροζ φύλλο με σκορ 88-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 32-34, 58-49, 88-66