Να καταλάβει ο ΠΑΟ ότι το Run and Gun είναι το παιχνίδι που του ταιριάζει

0

Ο Νεοκλής Θεοχαρίδης γράφει για τη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και στέκεται στον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη.

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟ. ΝΑΙ. Μεγάλο come back. ΝΑΙ. Πως έγινε ομως αυτό το comeback

Τί άλλαξε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε ο Παναθηναϊκός να κερδίσει στο τελευταίο δεκάλεπτο με 33-17;

Έκανε αυτό που πρέπει να κάνει σε κάθε ματς και να συνειδητοποιήσει ότι το στυλ παιχνιδιού αυτής της ομάδας που φτιάχτηκε από τον Πρίφτη είναι το Run and Gun. Το είδαμε και εναντίον της Εφές, το είδαμε και χθες στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οποιαδήποτε επίθεση μετά τα 14 δευτερόλεπτα μπορείτε να δείτε και εσείς ότι ο Παναθηναϊκός πέτυχε λιγότερους από 15 πόντους σε όλο το ματς.

Ο Νέντοβιτς, ο Μέικον, ο Παπαπέτρου, ο Σαντ-Ρος, ακόμη και ο Παπαγιάννης είναι παίκτες που τρέχουν καλά το γήπεδο μπορούν να πιάσουν στον… ύπνο οποιαδήποτε άμυνα. Ό,τι έκαναν χθες δηλαδή στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Διότι σε παιχνίδι 5 εναντίον 5 και με οργανωμένη άμυνα οι «πράσινοι» δυσκολεύονται καθώς δεν έχουν τους ψηλούς που θα παίξουν με πλάτη και πέραν των Μέικον και Νέντοβιτς δεν έχουν και αξιόπιστους σουτέρ.

Πιστεύουμε πως μετά και από αυτό το ματς ο Πρίφτης κατάλαβε τι πρέπει να κάνει.