Νετς – Μπακς 114-108: Ονειρικός Ντουράντ σε ένα επικό ματς, μοιραίος Γιάννης και… 3-2 οι Νετς (vid)

0

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποδείχθηκε μοιραίος για τους Μπακς, με λάθος στα τελευταία δευτερόλεπτα και οι Νετς, με τον Ντουράντ να βάζει 49 πόντους, επικράτησαν 114-108 και έκαναν το 3-2 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής και είναι μια νίκη μακριά από τους τελικούς.

Οι Μιλγουόκι Μπακς έφτασαν μια ανάσα από το break στο Μπρούκλιν κόντρα στους Νετς, όμως ο απίστευτος Κέβιν Ντουράντ είχε αντίθετη άποψη. Τα ελάφια δεν εκμεταλλεύτηκαν το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που έκαναν, με τους Νετς να αντιδρούν στην επανάληψη και να επικρατούν, τελικά, με 114-108, κάνοντας το 3-2 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής. Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν συγκλονιστικός, πετυχαίνοντας 49 πόντους, ενώ, από την άλλη μεριά, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε 34 πόντους, αλλά ένα λάθος του, στα τελευταία δευτερόλεπτα, στοίχισε στην ομάδα.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τους Μπακς, με την ομάδα του Μιλγουόκι να αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους, να προηγείται 9-22 και να έχει προβάδισμα 14 πόντων, 15-29, μετά την πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο 12λεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους Μπακς να κυριαρχούν, να προηγούνται μέχρι και με +17, 39-56, πριν από το 43-59 του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Ντουράντ, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, 94-93, στα 8:36 πριν το τέλος, και προηγήθηκαν 109-105 στα 50.5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με μεγάλο τρίποντο του Ντουράντ. Ακολούθησε άμεση απάντηση των Μπακς, με κάρφωμα του Μπρουκ Λόπεζ, 109-107, με τον Ντουράντ να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων και τους φιλοξενούμενους να έχουν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Ωστόσο, ο Αντετοκούνμπο έχασε την μπάλα, κάτω από το καλάθι, ο Ντουράντ έβαλε τις βολές που έπρεπε και οι Νετς πήραν τη νίκη, για το 3-2.

Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Κέβιν Ντουράντ που έβαλε 49 πόντους (16/23 σουτ, 4/9 τρίποντα, 13/16 βολές), μάζεψε 17 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ σε μια βραδιά αξέχαστη. Στην επανεμφάνισή του, ο Χάρντεν σημείωσε 5 πόντους (1/10 σουτ, 0/8 τρίποντα, 3/3 βολές). Ο Τζεφ Γκριν ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 27 πόντους.

Για τους Μπακς, ο Αντετοκούνμπο πέτυχε 34 πόντους (14/22 σουτ, 2/4 τρίποντα, 4/7 βολές) και μάζεψε 12 ριμπάουντ. Στους 25 πόντους σταμάτησε ο Μίντλετον.