Νίκες για Moufflons και Αναγέννηση! Τα ρεπορτάζ της ΚΟΚ

0

Η Moufflons ήταν η ομάδα που πήρε το ροζ φύλλο αγώνος στο παιχνίδι με την ΕΝΑΔ, επικρατώντας με 60-50 και κορυφαία να αναδεικνύεται η Meadows με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Με τρίποντο της Πουσιαπακέ για την ΕΝΑΔ ξεκίνησε το παιχνίδι στο 1’, και συνέχισε αποκτώντας προβάδισμα με 6-1 στο 2’. Η Moufflons έπαιξε πιο επιθετικά με το τρίποντο της Ιωάννου 4’ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στον αγώνα. Οι γηπεδούχες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά στο +7 με το τρίποντο της Πουσιαπακέ στο 8’.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες μείωσαν τη διαφορά και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 13’ (21-21), με τις εύστοχες βολές της Πουσιαπακέ, ενώ πήραν εκ νέου προβάδισμα στο επόμενο λεπτό με την Μερκούρη (24-21). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το ημίχρονο να λήγει σε 30-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αγίου Δομετίου πήρε και πάλι προβάδισμα στο 24’ (34-32), όμως οι παίκτριες του Bjedov πήραν τον έλεγχο και πετυχαίνοντας 10 πόντους σερί διαμόρφωσαν 42-34. Η ΕΝΑΔ προσπάθησε να μειώσει, όμως η Moufflons διατήρησε τη διαφορά της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας τη νίκη με 60-50.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 30-26, 42-34, 60-50

Moufflons (Nemanja Bjedov): Σπυρίδου 3, Ιωάννου 8 (1), Παπαγιάννη, Κινάνη 6, Meadows 20, Πέτρου, Πάγκαλος 8 (2), Πουσιαπακέ 15 (1), Γαβριηλίδου, Μομτζιάν

Υδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Χρίστος Στυλιανίδης): Πουσιαπακέ 12 (1), Τσόλια 4, Μερκούρη 17 (1), Αθανασίου 5 (1), Bogangabe Lee 10 (1), Παρπούνα, Αλ Δζαμάλ, Ερεβμπενάγκιε

Με εκτός έδρας νίκη για την Αναγέννηση Γερμασόγειας τελείωσε το παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της 1ης φάσης στο πρωτάθλημα γυναικών ΟΠΑΠ, καθώς η ομάδα της Λεμεσού, νίκησε στην αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» το γηπεδούχο ΑΠΟΠ με 80-28.

Η μετέπειτα νικήτρια προηγήθηκε στο ημίχρονο με 37-19, καθώς στην 1η περίοδο είχε το προβάδισμα με 20-06. Βρίσκοντας πολλές λύσεις από τις Τσινακλίεβα, Τόρλακ, η Αναγέννηση διεύρυνε το προβάδισμα της κατά το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης και αφού στο 30`, προηγήθηκε με 61-25, εξασφάλισε τη νίκη κατά την 4η περίοδο, με το τελικό σκορ να φθάνει στο 80-28.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 06-20, 17-39, 25-61, 28-80.

ΑΠΟΠ (Νταϊάνα Αγαπίου): Παναγιωτίδου 2, Ευσταθίου 10 (1), Κουκλάδα 2, Τσέλεπου, Θεμιστοκλέους 9 (1), Λουκαϊδου 2, Θεότη 3 (1), Τζιαμάλη, Αραμπίδου, Σιαηλή.

Αναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Τόρλακ 20 (2), Ν. Κοντού 8, Τσινακλίεβα 24 (6), Hurley, Stone 17 (4), Τρύφωνος, Μ. Σοφοκλέους, Νικολακοπούλου 7 (1), Παυλίδου, Λ. Σοφοκλέους 4, Κ. Κοντού.