Νίκη-ανάσα για τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι

0

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε σημαντική νίκη επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι πρωτιάς με 80-75 και ανάσανε βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Ντίνος Μήτογλου (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο βάζοντας «απαγορευτικό» στα «κιτρινόμαυρα» όνειρα, ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε δώσει την ώθηση στο πρώτο μισό του αγώνα έχοντας σημειώσει τους 15 από τους 19 του πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 6-2 στο 2’ με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 6-6 στο επόμενο λεπτό. Το «τριφύλλι» βασιζόμενο στον Νεμάνια Νέντοβιτς ξαναπήρε τα ηνία και ξέφυγε με 13-6 στο 4’, ενώ η «Ένωση» του εξαιρετικού Κιθ Λάνγκφορντ μείωσε σε 13-11 στο 5’. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 24-18 με την ΑΕΚ να μειώνει σε 24-23 στο 11’ και να προσπερνά με 26-24 στο 12’.

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν το σερί τους στο 11-0 για το υπέρ τους 29-24 του 13’, με το «τριφύλλι» να αναζητά λύσεις και να τις βρίσκει ισοφαρίζοντας σε 31-31 στο 15’. Στο 16’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε με 35-34 και ο Λάνγκφορντ φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ. Στο 18’ έγινε το 41-34 υπέρ των «πράσινων» πριν το τέλος του ημιχρόνου με 43-37.

Με ηγέτη τον Μορέιρα και άξιο συμπαραστάτη του τον Ματσιούλις η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στην επανάληψη και στο 25’ κατάφερε να μειώσει σε 54-53, ενώ στο 26’ προσπέρασε με 58-57. Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ μπροστά στο σκορ με 67-62

Στο 35′ οι “πράσινοι” ξέφυγαν με +11 για πρώτη φορά (78-67) όμως η ΑΕΚ  με ένα γρήγορο 6-0 μείωσε στους πέντε πόντους στο 38′. Τελικά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε τη νίκη με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62, 80-75

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Χαραλαμπίδης): Μακ, Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 3, Κασελάκης 7 (1), Καλαϊτζάκης, Νέντοβιτς 19 (4), Γουάιτ, Μήτογλου 17 (4), Μπέντιλ 2, Σαντ-Ρος 9 (1).