Νίκη επί της First Shoot και 2η θέση για το CyprusBasket

0

Με την 10η νίκη της στην Κανονική Περίοδο έκλεισε χθες βράδυ τις μέχρι στιγμής υποχρεώσεις της η ομάδα του CyprusBasket, η οποία επικράτησε της First Shoot Basket με 58-66, κατακτώντας και μαθηματική τη 2η θέση στην τελική κατάταξη της Βαθμολογίας. Από την άλλη, για την ομάδα της First Shoot αυτή ήταν η 7η ήττα στο Πρωτάθλημα, η οποία όμως δεν επηρέασε καθόλου τη βαθμολογική της θέση, εφόσον η 8η θέση ήταν ήδη “κλειδωμένη” πριν το χθεσινό τζάμπολ.

Ο σχεδόν αδιάφορος αγώνας χθες βράδυ στο English School ουσιαστικά είχε ουσιαστικό ενδιαφέρον μόνο για τους φιλοξενούμενους, καθώς με νίκη θα κατακτούσαν τη 2η θέση. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα των Κτωρίδη-Εγγλέζου κατέβηκε στον χθεσινό αγώνα με μόλις 6 παίκτες (με επάνοδο και του Νεοκλή Θεοχαρίδη μετά τον τραυματισμό του), εντούτοις πήρε εξαρχής το προβάδισμα και έδειξε να έχει τα απαραίτητα εχέγγυα για να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνος. Στο Α’ μέρος το παιγνίδι ήταν σχετικά μοιρασμένο κι έτσι στο 1ο δεκάλεπτο το CyprusBasket προηγήθηκε με 16-19 και μέχρι το ημίχρονο το σκορ έγινε 27-33.

Στην επανάληψη όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και πολύ σύντομα εκτόξευσαν τη διαφορά σε πολύ ψηλότερα επίπεδα (33-54 στο 26′). Η 3η περίοδος έκλεισε με σκορ 43-54, ενώ στην 4η και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν μία προσπάθεια αντεπίθεσης, η οποία είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί κάπως η απόσταση μέχρι και το -5 (55-61 στο 37′). Το τελικό σφύριγμα παρόλ’ αυτά βρήκε νικητές το CB με 58-66.

Κορυφαίος για τους νικητές, αλλά και του αγώνα, ο Κωνσταντίνος Θεοχαρίδης ο οποίος πρόσθεσε ένα double-double στο ενεργητικό του (33 πόντοι με 6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ και efficiency score 38!), όπως επίσης και ο Άθως Φεσσάς με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ. Θετική παρουσία είχαν επίσης και οι Θεοχαρίδης Ν. και Πουλικκάς. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Γιώργος Γεωργίου με 26 πόντους (με 8 τρίποντα!) και 7 ριμπάουντ, αλλά και ο Κύπρος Δημητρίου με 16 και 22(!) ριμπάουντ. Σημαντική ήταν η συνεισφορά και των Πιτζιολή και Bucur.