Νίκη και πρωτιά στην Κανονική Περίοδο για τις Blue Cats

0

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο παιγνίδι της Κανονικής Περιόδου στο Πρωτάθλημα Γυναικών για την ομάδα των Blue Cats, οι οποίες επικράτησαν εύκολα χθες βράδυ των Black Panthers με 54-20 τερματίζοντας παράλληλα πρώτες στη Βαθμολογία με 15 βαθμούς. Για τις Black Panthers από την άλλη, η χθεσινή ήταν η 7η ήττα στη σεζόν, η οποία όμως τις κατατάσσει στην 4η θέση της Βαθμολογίας με 9 βαθμούς, εφόσον υπερτερεί στην ισοβαθμία με τις ETHA Court Queens λόγω καλύτερου συντελεστή πόντων στα μεταξύ τους παιγνίδια.

Η χθεσινή αναμέτρηση στο Γυμνάσιο Αγίου Δομετίου δεν χρήζει ιδιαίτερα μεγάλης ανάλυσης, καθώς πέραν της δεδομένης διαφοράς δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, προστέθηκαν και ορισμένοι τραυματισμοί στην πλευρά των φιλοξενουμένων, καθιστώντας ακόμη δυσκολότερο το έργο τους. Στο Α’ ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο οι Black Panthers είχαν διαθέσιμες όλες τις παίκτριες που είχαν στον πάγκο, ο αγώνας ήταν κάπως πιο ισορροπημένος, παρότι οι γηπεδούχες βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ.

Το 1ο δεκάλεπτο έληξε με 8-4 και το ημίχρονο με 22-14. Στην επανάληψη όμως, οι παίκτριες της Αθηνάς Παπαγιάννη επικράτησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο και ουσιαστικά έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα. Το 3ο δεκάλεπτο βρήκε τις Blue Cats μπροστά με 35-17 και το τέλος του αγώνα με 54-20, δίνοντάς τους το 7ο φετινό ροζ φύλλο αγώνος.

Κορυφαίες για τις γηπεδούχους η Πόπη Φραγκέσκου και η Αργυρώ Ολυμπίου, οι οποίες σημείωσαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα και τις ακολούθησαν η Μαρία Γιαβάσιη και Μαρία Παναγίδου με 8 έκαστη. Από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Μαρίνα Ανδρέου, η οποία σημείωσε 8 πόντους και είχε την συμπαράσταση της Μαρίας Έλληνα και της Ana Ines Alcaide Quesada με 4 έκαστη.

Στην Προημιτελική φάση, οι Black Panthers οι οποίες κατέλαβαν την 4η θέση στην Κανονική Περίοδο θα αγωνιστούν σε αγώνα νοκ-άουτ με τις ETHA Court Queens που κατέλαβαν την 5η. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στις 23/04/2024 στις 20:30 στο Γυμνάσιο Αγίου Βασιλείου. Ο νικητής του συγκεκριμένου ζευγαριού θα προκριθεί στα Ημιτελικά όπου θα βρει στον δρόμο του τις Blue Cats, οι οποίες τερμάτισαν στην 1η θέση, ενώ αντίστοιχα στα Ημιτελικά θα αναμετρηθούν και οι Moufflons (2η θέση) με τις All’D Stars (3η θέση). Οι αγώνες της Ημιτελικής Φάσης θα διεξαχθούν την εβδομάδα 13-19/05/2024.