Νίκη με ανατροπή για την First Shoot επί των Bucks

0

Την 3η της νίκη σε 6 αγώνες κατέγραψε η First Shoot Basket χθες βράδυ στο English School επί των Bucks 1931 με σκορ 63-54, η οποία την ανέβασε στην πρώτη εξάδα της Βαθμολογίας και η οποία πιθανώς να αποδειχθεί πολύ σημαντική στη συνέχεια, δεδομένου ότι οι 2 ομάδες βρίσκονται σε σχετικά κοντινή απόσταση. Για τους Bucks, η χθεσινή ήταν η 4η ήττα στο Πρωτάθλημα, σε έναν αγώνα ο οποίος θα μπορούσε να μη χαθεί αν είχαν αποφευχθεί λάθη και αδυναμίες κυρίως προς το τέλος.

Παρά τη νίκη της First Shoot, ήταν οι Bucks αυτοί που είχαν μπει πιο καλά στον αγώνα και πήραν προβάδισμα μέχρι και 7 πόντων στα μισά της 1ης περιόδου, η οποία έληξε τελικά με 12-17 υπέρ τους. Στο 2ο δεκάλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και κατάφεραν σταδιακά να ισορροπήσουν την κατάσταση, φέρνοντας μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το παιγνίδι στα ίσα, παίρνοντας και προβάδισμα με βραχεία κεφαλή 29-28.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι 2 ομάδες εξακολούθησαν να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς κάποια από τις 2 να δημιουργήσει κάποια αισθητή απόσταση από την άλλη. Ως αποτέλεσμα, η 3η περίοδος βρήκε αναλλοίωτη τη διαφορά στο σκορ σε σχέση με τη λήξη του ημιχρόνου, με το προβάδισμα του μόλις ενός πόντου να διατηρείται για την ομάδα του Αντώνη Ρουσάκη (43-42).

Στην καθοριστική 4η περίοδο, μίλησε το άστρο 2 παικτών, του Κύπρου Δημητρίου και του Γιώργου Γεωργίου, οι οποίοι με τη συνολική τους απόδοση, αλλά και με κρίσιμα καλάθια την ώρα που η μπάλα “έκαιγε” έγειραν τελικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Η ομάδα της First Shoot είχε το καλύτερο της διάστημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, έτρεξε ένα σερί 20-12 και έφτασε πανηγυρικά σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Πέραν των Δημητρίου και Γεωργίου, πολύ σημαντική στην τελική έκβαση ήταν και η συνεισφορά του Marius Bucur. Οι 3 αυτοί παίκτες ήταν οι μοναδικοί οι οποίοι δεν πήραν την παραμικρή ανάσα στο παιγνίδι, αγωνιζόμενοι επί 40 λεπτά ασταμάτητα. Από τους Bucks, ξεχώρισε κυρίως ο Γιάννης Κρεμμός, όπως όμως και οι Α. Ιωάννου και Ηλιάδης. Αξιοσημείωτο πάντως είναι και το γεγονός ότι από τους νικητές σκόραραν μόλις 4 παίκτες, από τους 9 που πήραν χρόνο συμμετοχής, ενώ από τους ηττημένους σκόραραν όλοι που αγωνίστηκαν πλην ενός.