Νίκη “παράσημο” της ΑΕΚ για πολλούς λόγους

1

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες γράφει στο Cyprusbasket για την σπουδαία νίκη της ΑΕΚ και τα πολλαπλά οφέλη από το συγκεκριμένο ματς.

Η νίκη της ΑΕΚ είναι σπουδαία για πολλούς λόγους και νομίζω πως ο βαθμολογικός δεν είναι ψηλότερα από τους άλλους. Προσωπικά θα έβαζα πολύ πιο ψηλά τα ψυχολογικά κέρδη, τη διαχείριση της αναμέτρησης όσο κυλούσε ο χρόνος, τον τρόπο με τον οποίο άλλαξαν το ρυθμό στο τέλος κατά τέτοιο τρόπο που του συνέφερε.

Γενικά για το κυπριακό μπάσκετ είναι σημαντικό να έρχονται «διπλά» και μη μου υποτιμήσει κανείς την Μπάλκαν γιατί θα του θυμίσω την ήττα στον πρώτο γύρο στη Λάρνακα.

Το παιχνίδι ήταν υψηλού ρυθμού για τρία δεκάλεπτα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με ευκολία.

Επειδή η δική μας ομάδας μάς ενδιαφέρει περισσότερο ας ασχοληθώ με αυτήν…

Πολύ μου άρεσε ο τρόπος λειτουργίας της επίθεσης. Σωστές αποστάσεις, ταυτόχρονη κίνηση στα plays και καλό «διάβασμα».

Σπάνια στο πρώτο ημίχρονο έβλεπες παίκτες της κυπριακής ομάδας να κουτουλάνε μεταξύ τους γιατί κάποιος είχε κάνει λανθασμένη κίνηση.

Υπήρχε απειλή από μακρινή η μέση απόσταση με τους Βινάλες και Στιούαρτ. Υπήρχε απειλή όμως και κοντά στο καλάθι από τους Σκίφιτς και Βερεμένκο. Αυτό σημαίνει «διάβασμα» γιατί όταν μπήκαν κάποια σουτ από μέση κυρίως απόσταση η άμυνα βγήκε πιο έξω και αυτομάτως οι παίκτες του Κουκούρη εκμεταλλεύτηκαν τους χώρους που δημιουργήθηκαν και ακούμπησαν τη μπάλα στο low post.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό να υπάρξουν περισσότερα λάθη και χειρότερεw αποφάσεις κάτι που αφορούσε και τις δύο ομάδες.

Πάντως στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της ΑΕΚ έριξαν τον ρυθμό, πήγαν σε πιο αργές επιθέσεις κάτι που δε συνέφερε τους γηπεδούχους. Γενικά η υπομονή στην επίθεση αποτελεί σημαντικό στοιχείο στο σύγχρονο μπάσκετ ακόμη και όταν μιλάμε για ομάδες που δεν τις χαρακτηρίζει ιδιαίτερα το συγκεκριμένο στιλ.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε νικήσει πιο εύκολα αν ο Εφιανάγι δεν έβαζε 2/2 τρίποντα από τη γωνία και αν οι διαιτητές στέκονταν στο ύψος τους. Στο τελευταίο δίλεπτο έπαιζαν 100-0 αφού έδωσαν ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ, μέτρησαν καλάθι (77-75) έχοντας κάνει βήματα ο παίκτης της Μπάλκαν και στο τέλος έδωσαν τελευταίο σουτ στους γηπεδούχους αν και δικός της παίκτης είχε βγάλει ξεκάθαρα τη μπάλα.

Ακόμη και αυτό πάντως αποτελεί επιπλέον «παράσημο» για την ΑΕΚ και κάνει πιο μάγκικη τη νίκη της.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα για μία ακόμη φορά να αναφερθώ στους φίλους της ομάδας. Ζώντας στην Ελλάδα παραδέχομαι πως δεν μπορώ να καταλάβω απόλυτα το πρόβλημα με την κάρτα φιλάθλου, όμως είναι κρίμα για την προσπάθεια παικτών, προπονητών και διοικούντων να μην αισθάνονται στήριξη.

ΥΓ: Κάποιοι αντέδρασαν όταν έγραψα για τους εφτάμιση παίκτες στο rotation, ωστόσο έκτοτε σε όλα τα ματς έχει ανοίξει αρκετά. Κόντρα στην Μπάλκαν εννιά παίκτες βρέθηκαν στο παρκέ τουλάχιστον 15 λεπτά. Υπέροχη διαχείριση.