Νικηφόρο ξεκίνημα για ΕΘΑ

0

Νικηφόρα ξεκίνησε στην Basket League η ΕΘΑ Έγκωμης, που επικράτησε με 83-76 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής, στο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία». Οι «βυσσινί» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, καταφέρνοντας μάλιστα να πάρουν προβάδισμα μέχρι και με 16 πόντους διαφορά. Ωστόσο η ΕΘΑ κατάφερε να μειώσει στην συνέχεια και αργότερα να πάρει προβάδισμα. Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν μόλις στους δύο πόντους, με την ΕΘΑ να είναι πιο συγκεντρωμένη στο τέλος και να φεύγει με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντιόν Ράιτ που σημείωσε 23 πόντους (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 6-6 στο τρίτο λεπτό, με την ΕΝΠ να σημειώνει στην συνέχεια τέσσερις πόντους με τον Μάιερς και να παίρνει προβάδισμα με 10-6 στο επόμενο λεπτό. Η ΕΘΑ απάντησε και ισοφάρισε, με τέσσερις πόντους από τους Σταυρινίδη και Χόλλιμον (10-10), με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές στην συνέχεια και να παίρνουν προβάδισμα με δέκα πόντους διαφορά μέχρι το 7:30, με το σκορ να είναι στο 23-13. Πριν το φινάλε της περιόδου οι «βυσσινί» σημείωσαν δύο ακόμα τρίποντα με τον Ατγουντ, με το σκορ να φθάνει στο 29-13.

Πιο δυνατά ξεκίνησε στο Β’ δεκάλεπτο η ΕΘΑ όπου μέχρι το 12’ μείωσε την διαφορά στους δώδεκα πόντους (31-19). Η ομάδα της Έγκωμης συνέχισε με την πολύ καλή πορεία της στο παιχνίδι και μέχρι το 15’ μείωσε σε 34-31. Η ΕΝΠ αντέδρασε και πέτυχε έξι πόντους (τέσσερις ο Ατγουντ, δύο ο Ντάργουντ), φέρνοντας ξανά την διαφορά στους εννέα (40-31). Ωστόσο η ΕΘΑ κατάφερε να μειώσει την διαφορά ξανά στους τρεις πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όπου το σκορ ήταν στο 46-43.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, είδαμε εκ νέου τις δύο ομάδες να κάνουν ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Στο 22:30 το σκορ ήταν στο 49-45 υπέρ της ΕΝΠ, με την ΕΘΑ να σημειώνει τέσσερις πόντους με τους Χόλλιμον και Τζόνσον και να ισοφαρίζει σε 49-49, μισό λεπτό αργότερα. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν τρεις πόντους μπροστά (54-51) στο 25’, με την ΕΝΠ να απαντάει με τρίποντο του Παπαδόπουλου και να ισοφαρίζει σε 54-54. Οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν λεπτές μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, που βρήκε το σκορ στο 62-61 υπέρ της ΕΘΑ.

Με τέσσερις πόντους από τους Ράιτ και Χόλλιμον ξεκίνησε την Δ’ περίοδο η ΕΘΑ, παίρνοντας προβάδισμα με 66-61, ενώ στο 33:30 το σκορ ήταν στο 72-63. Η ΕΝΠ προσπάθησε να αντιδράσει, καταφέρνοντας μέχρι το 35:30 να μειώσει σε 76-69. Δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους (78-76), ωστόσο οι καλαθοσφαιριστές της ΕΘΑ ήταν πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία στάδια του αγώνα, σημειώνοντας άλλους πέντε πόντους μέχρι το τέλος, και παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 83-76.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 13-29, 43-46, 62-61, 83-76