Νίκησε την ΑΕΚ η Εθνική Κ16

0

Την τρίτη της νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας πέτυχε η Εθνική Ανδρών Κ16 που επικράτησε στο «Κίτιον» της Πετρολίνα ΑΕΚ με 56-48, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ελαφριά υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 11-9 και με 24-18 στο πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο αντίστοιχα.

Η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ αυξανόταν με μικρούς ρυθμούς και στην συνέχεια της αναμέτρησης, όπου η Εθνική ήταν μπροστά με 19-18 στην τρίτη περίοδο, ενώ στο τέλος πήρε την νίκη με τελικό σκορ 56-48.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Κωνσταντινίδης και Βασιλείου που σημείωσαν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ διακρίθηκε ο Μοτίτης με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-11, 18-24, 36-43, 48-56