Νικητές οι NBA Friends στο θρίλερ με τους Nicosia Wizards!

0

Μακράν το πιο αμφίρροπο παιγνίδι απ’ όλα μέχρι στιγμής διεξήχθηκε χθες βράδυ στο Λύκειο Αποστόλου Βαρνάβα, όπου η ομάδα των NBA Friends κέρδισε τελικά στις …καθυστερήσεις τους Nicosia Wizards με 65-57, σε έναν αγώνα αυστηρώς ακατάλληλο για καρδιακούς, ο οποίος κρίθηκε στην παράταση!

Η χθεσινοβραδυνή αναμέτρηση από την αρχή μέχρι το τέλος της πήγαινε κυριολεκτικά πόντο-πόντο με τις 2 ομάδες να βρίσκονται πάντα πολύ κοντά στο σκορ και καμία από τις 2 να μην καταφέρνει να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των 5 πόντων, στην κανονική διάρκειά του. Τα σκορ των 4 περιόδων μιλούν από μόνα τους: 14-12, 24-23, 42-40 και 51-51.

Το σκηνικό αυτό της απόλυτης ισορροπίας μεταξύ των 2 ομάδων ανατράπηκε άρδην στην παράταση, κατά τη διάρκεια της οποία μόνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο (οι NBA) και κυρίως ένας παίκτης (ο Κωνσταντίνος Σελίτας). Στα 5 λεπτά που διήρκησε η παράταση, το επιμέρους σκορ ήταν 14-6 υπέρ των γηπεδούχων, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν κατά βούληση, με τον Σελίτα να πετυχαίνει τους 11 από τους 14 πόντους και τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προφανώς έμειναν από δυνάμεις, να κατορθώνουν να σκοράρουν μόνο 2 τρίποντα με τον Άγγελο Μιχαηλίδη.

Πρώτοι σκόρερ του αγώνα ήταν προφανώς ο Κωνσταντίνος Σελίτας εκ μέρους των νικητών με 31 πόντους και ο Σωτήρης Χριστοδούλου εκ μέρους των ηττημένων με 23. Στα αξιοσημείωτα για τους νικητές και το γεγονός ότι σκόραραν και οι 8 παίκτες που αγωνίστηκαν χθες βράδυ. Αυτή ήταν η 2η νίκη σε 3 αγώνες για την ομάδα του Παναγιώτη Μπακόπουλου, η οποία παρουσιάζεται ως μία αξιόμαχη και υπολογίσιμη δύναμη, ικανή να φτάσει αρκετά ψηλά. Από την άλλη, για τους “Μάγους”, οι οποίοι στερήθηκαν χθες βράδυ τις πολύτιμες υπηρεσίες του Chris O’ Quinn, αυτή ήταν η 3η διαδοχική ήττα, η οποία θα πρέπει να προβληματίσει για τη συνέχεια. Βέβαια, με λίγη περισσότερη προσοχή και ψυχραιμία θα μπορούσαν να κερδίσουν αυτοί τελικά τον αγώνα, ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες, παρόλ’ αυτά το αποτέλεσμα μετράει.