Νικητές οι Warriors σε φοβερό παιγνίδι με τον Δήμο Έγκωμης

0

Σε άλλον ένα συναρπαστικό αγώνα ανάμεσα στους 2 φιναλίστ του περσινού Μεγάλου Τελικού, οι Warriors του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου επικράτησαν στο τέλος με 78-74 του Δήμου Έγκωμης, εξασφαλίζοντας τόσο το ροζ φύλλο αγώνος, όσο και βαθμολογική άνοδο σκαρφαλώνοντας στο 3ο σκαλοπάτι της Βαθμολογίας. Για την ομάδα της Έγκωμης, αυτή ήταν η 2η ήττα στο Πρωτάθλημα και μάλιστα διαδοχική, η οποία ήλθε με παρόμοιο τρόπο όπως και στον αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής, όπου ηττήθηκε από το CyprusBasket στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο χθεσινός αγώνας στο English School ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τα όλα του. Περιλάμβανε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και στην απόδοση των 2 ομάδων, είχε αρκετά ψηλό σκορ, σημειώθηκαν συνολικά 17 τρίποντα(!), 2 παίκτες πέτυχαν double-double και γενικότερα διέθετε όλα τα στοιχεία που άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους όσους είχαν την τύχη να τον παρακολουθήσουν. Με εξαίρεση τα πρώτα 5′ του αγώνα, όπου οι “Μακεδόνες” πήραν ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων, όλο το υπόλοιπο διάστημα μέχρι και τη λήξη της 3ης περιόδου οι “Πολεμιστές” ήταν διαρκώς μπροστά.

Αμέσως μετά το πρώτο πεντάλεπτο, η ομάδα του Αντρέα Τσιατίνη έβαλε μπρος τις μηχανές και μέχρι τη λήξη της 1ης περιόδου προηγήθηκε με 22-12. Την διαφορά αυτή κατάφερε να την διατηρήσει μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου περίπου, το οποίο έληξε με 39-31. Σε παρόμοιο τέμπο κύλησε και το μεγαλύτερο διάστημα της 3ης περιόδου, αν και εξελικτικά η ομάδα του Πάρη Αγαθαγγέλου άρχισε να αυξάνει την πίεσή της και να βγάζει την συνήθη δυναμική αντίδρασή της. Το αποτέλεσμα της αγωνιστικής ανόδου των φιλοξενουμένων ήταν η 3η περίοδος να κλείσει με απόλυτη ισοπαλία: 55-55.

Έτσι, τα πράγματα μοιραία οδηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο η οποία εξελίχθηκε σε γκραν-γκινιόλ. 4 λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 8 πόντων (70-62) και έδειχναν να έχουν την κατάσταση υπό τον έλεγχό τους. Οι της Έγκωμης όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα σερί 3-10 έφεραν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (73-72) 1 λεπτό πριν από το τέλος! Ακολούθησαν 3 εύστοχες βολές από τους Τσαγγαρίδη και Διαμαντή και αμέσως μετά ένα καλάθι από τον Λούη Μιχαηλίδη και η διαφορά πήγε στο καλάθι (76-74) δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Σπύρου έκανε φάουλ στον Τσαγγαρίδη για να σταματήσει το χρόνο, ο τελευταίος δεν λάθεψε στις βολές και έγραψε το 78-74 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

MVP για τους νικητές ο Σοφοκλής Σοφοκλέους, ο οποίος σημείωσε double-double (19 πόντοι, 18 ριμπάουντ), όπως όμως και ο Χρίστος Διαμαντή ο οποίος επίσης έγραψε το δικό του double-double (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ), ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά και των Τσαγγαρίδη και Σάββα. Για τους ηττημένους, εξαιρετικός και χθες ήταν ο Χάρης Σπύρου, ο οποίος σημείωσε 31 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλό παιγνίδι έκαναν και οι Μιχαηλίδης και Κατσιαμίδης.