Νικητής ο Απόλλωνας, έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Αχιλλέα στη Λεμεσό

0

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιανναρά ήταν η μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης με την οποία ολοκληρώθηκε το Κυριακάτικο πρόγραμμα αφού επιβλήθηκε του Αχιλλέα μέσα στη Λεμεσό με 68-60.

Η αναμέτρηση μπορεί να μην κυμάνθηκε σε ψηλά στάνταρ απόδοσης για τις δύο ομάδες όμως πρόσφερε συγκινήσεις, σασπένς και μάχες σώμα με σώμα με τους κυανόλευκους της Λεμεσού να έχουν στο τέλος περισσότερες λύσεις και να παίρνουν μια σημαντική νίκη.

Κορυφαίος της ομάδας του Γιανναρά ο Χόλτον με 21 πόντους με τον Φίνκε να προσθέτει 14 και τον Ηλιάδη 11.

Πρώτο βιολί της ομάδας του Γιαγκουλλή ο συνήθης ύποπτος Μπράουν με 23, ενώ 13 πρόσθεσε ο Νάιλς.

Με το καλημέρα του τρίτου δεκαλέπτου ο Χόλτον έφερε το παιχνίδι στα ίσα (29-29), ενώ το και στο 23’ οι ομάδες ήταν ισόπαλες (34-34). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 24’ με τη βολή του Ηλιάδη για το 39-34, ενώ ο Χάρβεϊ ευστόχησε σε τρίποντο στο ίδιο λεπτό για το 39-37. Στο 26’ ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα 9 πόντων (46-37), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 48-40.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Λεμεσού πήρε προβάδισμα 11 πόντων στο 31’ με 51-40. Στο 32’ ο Μπράουν μείωσε σε 53-48, όμως οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στον Αχιλλέα να απειλήσουν, φτάνοντας στο +10 στο 37’ με το λεϊ απ του Ελευθερίου. Ο Απόλλωνας διατήρησε τη διαφορά του παίρνοντας την νίκη με 68-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 27-29, 48-40, 68-60