Nικητής ο Παναθηναϊκός αλλά ο Απόλλων έκλεψε την παράσταση στον φιλικό τους αγώνα / Σκορ 78-76

0
Ο Παναθηναϊκός μπορεί να νίκησε τον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ με 78-76 ωστόσο έδειξε ότι χρειάζεται πολύ δουλειά ακόμα για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο. Πρώτοι σκόρερ οι Παπαπέτρου και Μέικον από 15 πόντους ο καθένας, πολύ καλή εμφάνιση από τον Ουάιτ.

Το 3/3 στα φιλικά προετοιμασίας έκανε ο Παναθηναϊκός ωστόσο στην αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πάτρας έδειξε αδυναμίες στις οποίες καλείται να δουλέψει έως και την έναρξη των επίσημων αγώνων. Άλλωστε είναι νωρίς ακόμα και δικαιολογείται καθώς υπάρχουν άλλες τρεις εβδομάδες έως το Super Cup και στη συνέχεια το πρώτο τζάμπολ της EuroLeague.

Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν ο κορυφαίος των «πρασίνων» με 14 πόντους και πολλές βοήθειες στην άμυνα, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μέικον και Παπαπέτρου, οι οποίοι πέτυχαν από 15 πόντους ο καθένας. Εκτός κλίματος αγώνα οι Πέρι και Έβανς, ενώ ο Φλόιντ αγωνίστηκε λίγο.

Φυσικά έμεινε εκτός αγώνα ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος αναμένεται να κάνει ντεμπούτο με τα «πράσινα» στα επόμενα φιλικά παιχνίδια του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» υποδέχονται την Τρίτη (7/9) την Ζενίτ στο ΟΑΚΑ ενώ στη συνέχεια θα πάρουν μέρος σε δύο δυνατά τουρνουά στο Μόναχο (11-12/9) όπως επίσης και στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» (18-19) το οποίο θα αποτελέσει και την «πρόβα τζενεράλε» για τα επίσημα.

Όσον αφορά το παιχνίδι ο Απόλλων Πάτρας αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό καθώς με γνώμονα την πιεστική άμυνα, δεν άφηνε τους γηπεδούχους να… πάρουν ανάσα και να «βγάλουν» έστω και μία συνεργασία στην επίθεση. Οι «πράσινοι» έπαιρναν σκορ από προσωπικές ενέργειες ή από δεύτερες επιθέσεις, ενώ ο Απόλλων προσπαθούσε να βρει την καλύτερη δυνατή λύση από την περιφέρεια. Εκτός του Μπάρφιλντ, ο οποίος ήταν ο μόνιμος… μπελάς της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Τσαλμπούρης εκμεταλλεύτηκε το καλό του σουτ με αποτέλεσμα να μάνουν οι ψηλοί των «πρασίνων» μέσα στη ρακέτα και εκείνος να βρίσκει σκορ από την περίμετρο.

Με αυτόν τον τρόπο οι Πατρινοί έλεγξαν το ματς (22-23 το δεκάλεπτο), αν και στην δεύτερη περίοδο ο Οκάρο Ουάιτ έβρισκε τις απαντήσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, όντας ο κορυφαίος του «τριφυλλιού» σε αυτό το διάστημα. Με ένα 10-2 οι «πράσινοι» μετέτρεψαν το 26-32 σε 36-35 ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (42-38) χωρίς ωστόσο να κερδίσουν τις εντυπώσεις στο ματς. Κάτι που είχε κάνει η ομάδα του Νίκου Βετούλα η οποία και το επιβεβαίωσε στη συνέχεια.