Nικήτρια η ΑΕΛ … Ισοπέδωσε την πρωταθλήτρια Αναγέννηση στο Σπύρος Κυπριανού!

0

Με νικήτρια την ΑΕΛ, τελείωσε το ντέρμπι για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών, καθώς η γαλαζοκίτρινη ομάδα, κέρδισε στην αίθουσα «Σπύρος Κυπριανού», τη γηπεδούχο Αναγέννηση Γερμασόγειας με 80-56.

Έτσι, η ΑΕΛ παρέμεινε μόνη και αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Αναγέννηση υποχώρησε στη 2η θέση.

Με συνεχόμενο προβάδισμα για την ΑΕΛ, εξελίχθηκε η 1η περίοδος, με την ομάδα των γαλαζοκίτρινων να είναι αρκετά εύστοχη και έτσι στο 10λεπτο, προηγήθηκε με 27-18.

Στο 15`, η φιλοξενούμενη ομάδα απέκτησε προβάδισμα 20 πόντων, όταν προηγήθηκε με 42-22. Η Αναγέννηση μείωσε σε 46-30 στο 18` και με το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα της ΑΕΛ είχε το προβάδισμα με 51-33.

Στους 24 πόντους ανέβηκε το προβάδισμα των φιλοξενουμένων, όταν στο 24`, το σκορ έγινε 60-36. Μικρή μείωση από πλευράς Αναγέννησης στο 27`, σε 62-42 και στο 30` η ΑΕΛ προηγήθηκε με 65-45.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (76-45) στα μισά της 4ης περιόδου και στη συνέχεια η Αναγέννηση μείωσε κάπως (76-52) αλλά με το τέλος του αγώνα, η ΑΕΛ σφράγισε τη νίκη με τελικό σκορ 80-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 33-51, 45-65, 56-80.

Αναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Mihalko 25 (2), Ν. Κοντού 4 (1), Τσινακλίεβα 11, Ελευθεριάδου, Θεοδοσίου 13, Μ. Σοφοκλέους, Παπαδοπούλου, Panainte, Παυλίδου, Λ. Σοφοκλέους 3 (1), Κ. Κοντού.

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Γεωργίου 5 (1), Παπαδούρη 12 (3), Μαυρουδή 6 (1), Leidel 27 (2), Οικονομίδου 14 (7/9 2π), Maricic, Στυλιανίδη 8 (2), Αντωνίου 3 (1), Μιχαλάκη, Παπαλλά 3, Μιχαήλ 2, Skachkova.