Νορβηγία: Έδειξε τα δόντια της η σημερινή αντίπαλος της Κύπρου

0

Οι Νορβηγοί αποτελούσαν ερωτηματικό για τη διοργάνωση, καθώς δεν είχαμε ξεκάθαρη εικόνα ως προς την ομάδα που θα κατέβαζαν στη Κύπρο. Η χώρα δεν αποτελεί φόβητρο του μπάσκετ, όμως κατά καιρούς έχει εμφανίσει ταλαντούχα παιδιά που μπορούν να κάνουν ανεπανόρθωτη ζημιά σε οποιονδήποτε αντίπαλο. Έτσι λοιπόν κάτσαμε με ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε την σημερινή αντίπαλο της Κύπρου στο χθεσινό παιχνίδι απέναντι στο Κόσοβο.

Το τελικό αποτέλεσμα ίσως να τρομάξει τον κόσμο. Οι Νορβηγοί συνέτριψαν με 82-65 το Κόσοβο, όμως το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα του αγώνα και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα ίσια στον αγώνα, όμως μετά το 3ο λεπτό οι Σκανδιναβοί πήραν το πάνω χέρι με τον Λάντσβικ να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους από τη γραμμή των βολών. Το Κόσοβο προσπάθησε να επανέλθει στον αγώνα, όμως και πάλι ο Λάντσβικ έδωσε λύσεις με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με 21-15 υπέρ των Σκανδιναβών.

Το Κόσοβο συνέχισε να προσπαθεί και έπιασε ξανά τη Νορβηγία στο σκορ. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν χέρι-χέρι μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο όπου οι Σκανδιναβοί με ένα εκπληκτικό πρώτο πεντάλεπτο ξέφυγαν με 12 πόντους (50-42 στο 25’ και 52-44 στο 27’). Στα τελευταία 3 λεπτά όμως το Κόσοβο βρήκε ξανά τη δύναμη και επανέφερε την αναμέτρηση στα ίσια, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 57-55.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου όλα έδειχναν ότι θα πάμε σε ντέρμπι καθώς ο Βραπκανί ισοφάρισε σε 57-57. Όμως ένα αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε στον Σόλλα, εκνεύρισε τους παίκτες του Κοσόβου, ο Μπίεμπερ έβαλε τη μία από τις δύο βολές και στην επαναφορά της μπάλας με διπλή προσπάθεια η Νορβηγία θα ευστοχήσει σε τρίποντο με τον Γιόχανσεν ανοίγοντας και πάλι τη διαφορά. Και ενώ το Κόσοβο προσπαθεί να κλείσει εκ νέου το σκορ, έρχεται ο Λάντσβικ να πετύχει 5 συνεχόμενους πόντους (66-59 στο 33’). Το τάιμ άουτ που καλεί ο κος Σεφάγια (προπονητής του Κοσόβου) δεν φέρνει αποτέλεσμα καθώς ο Γιοχάνεσεν ανεβάζει και άλλο τη διαφορά. Ο Πλάνα ευστοχεί σε τρίποντο και μειώνει στους 6, όμως από εκείνο το σημείο και για 2 ολόκληρα λεπτά, καμία ομάδα δεν καταφέρνει να σκοράρει. Λάντσβικ και Μπίεμπερ πήραν το βάρος των επιθέσεων για τη Νορβηγία βγάζοντας ασπροπρόσωπο τον κο Κρίστιανσεν για τις επιλογές του, ενώ το Κόσοβο κατορθώνει σε εκείνο το διάστημα να πετύχει μόλις ένα καλάθι. Το 82-65 ήρθε φυσιολογικά με το Κόσοβο να είναι απελπιστικά άστοχο από τη γραμμή του τριπόντου (4/22), τη Νορβηγία να επικρατεί κάτω από τα καλάθια (52 ριμπάουντ έναντι 43 του Κοσόβου), ενώ και δημιουργικά οι Σκανδιναβοί ήταν καλύτεροι με 20 ασίστ και 22 πόντοι σε αιφνιδιασμούς (έναντι μόλις 8 του Κοσόβου).

Οι Νορβηγοί έδειξαν τα δόντια τους στο χθεσινό παιχνίδι, όμως σίγουρα δεν έδειξαν ομάδα-φόβητρο για τους διεθνείς μας. Παρόλα αυτά, χρειάζεται πολύ προσοχή στη σημερινή αναμέτρηση…