“Νταμπλ” για Nicosia Team Rollers

0

Το νταμπλ πανηγυρίζει η Nicosia Team Rollers, αφού μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Τροχοκαθίσματος, κατέκτησε και το Κύπελλο, μετά από ένα εντυπωσιακό και συναρπαστικό τελικό κόντρα στον Απόλλωνα, όπου χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να κριθεί ο Κυπελλούχος.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το παιχνίδι, με το σκορ να πηγαίνει στο 4-4 στο πρώτο δεκάλεπτο, και στο 10-10 μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Οι διαφορές που χώριζαν τις δύο ομάδες ήταν πολύ λεπτές και στην συνέχεια, με την Nicosia Team Rollers να παίρνει προβάδισμα με 20-19 στο τέλος της Γ’ περιόδου, ενώ ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 26-26 μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στην Α’ παράταση οι δύο ομάδες έφθασαν στο 32-32, ενώ με το τέλος του αγώνα η Nicosia Team Rollers πήρε την μεγάλη νίκη, κατακτώντας το Κύπελλο, με τελικό σκορ 37-36. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νικολάου που σημείωσε 22 πόντους. Από τον Απόλλωνα κορυφαίος ήταν ο Χριστοφίδης με 14 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-4, 10-10, 19-20, 26-26, 32-32 (Α’ Παράταση), 36-37 (Β’ Παράταση)