Ντίζον – ΠΑΟΚ 69-74: Πρόκριση με θρίαμβο στη Γαλλία

0

Τι και αν βρέθηκε πίσω με 16 πόντους στην τρίτη περίοδο… Τι και αν κουβαλούσε και το άγχος του άλλου αγώνα στον όμιλο (Ουνικάχα-Σάσαρι 82-92)… Ο ΠΑΟΚ, έχοντας στο πλευρό του τον κόσμο του, έκανε αυτό που έπρεπε, πήρε τη νίκη μέσα στη Γαλλία και βρίσκεται στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, εκεί όπου θα περιμένει με μειονέκτημα έδρας τη 2η ομάδα της κατάταξης από τον 8ο όμιλο, που θα είναι είτε η Ρίτας, είτε η Μπνέι Χασαρόν, είτε το Περιστέρι, σε αγώνες που θα γίνουν την Τετάρτη.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της ασπρόμαυρης νίκης οι Τζέιλεν Χαντς (17π.) και Τζέιλεν Ράιλι (17π.) με καθοριστικά τρίποντα στο φινάλε του αγώνα, όπως επίσης και ο Γιανίκ Φράνκε  (16π.), την στιγμή που ο Δικέφαλος έπαιξε όλο το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον τραυματία Νέιτ Ρένφρο. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκάβιν Ουέρ με 23 πόντους.

Σκαμπανεβάσματα, λάθη και -14

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου (7-0), που κατάφερε άμεσα να βρει αντίδραση και με τρίποντα των Φράνκε και Χαντς προσπέρασε με 12-16, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-18.

Ακόμα ένα τρίποντο του Χαντς έκανε το 16-21, όμως σε εκείνο το σημείο επήλθε μπλακ άουτ. Η επιθετική δυστοκία σε συνδυασμό με τα εύκολα λάθη (9 στο ημίχρονο) έδωσαν την ευκαιρία στη Ντιζόν να τρέξει σερί 13-0 χάρη στους Χόλστον και Ουέρ. Οι βολές του Ράιλι έσπασαν την πεντάλεπτη επιθετική ανομβρία του ΠΑΟΚ, όμως ο ρυθμός είχε χαθεί και έτσι οι γηπεδούχοι με τον Ρουσέλ να πρωταγωνιστεί έφτασαν στο 40-26 λίγο πριν το ημίχρονο.

Επέστρεψε από το -16 με πείσμα και τρίποντα

O ΠΑΟΚ ήθελε να επιστρέψει, ο Μαργαρίτης έδωσε το έναυσμα με πέντε σερί πόντους για το 44-38, αλλά δύο γρήγορα τρίποντα από ΜακΝτάφι και Χροβάτ έφεραν τη Ντιζόν στο 54-38. Ωστόσο ξανά οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν πως δεν εγκατέλειπαν το ματς, και με σερί 0-7 και τρίποντο του Ράιλι μείωσαν στο 54-46 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ακόμα πιο δυναμικά μπήκε ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο που κουβαλώντας και το «πρέπει» της νίκης πλησίασε στον πόντο και με τον Ράιλι πήρε κεφάλι στο σκορ με 56-59. Το τρίποντο μάλιστα του Φράνκε έκανε το 58-63 και με τον ίδιο τρόπο Πόλεϊ και Χαντς διαμόρφωσαν το καθοριστικό 62-69 στο 38′. Η Ντιζόν έμενε κοντά, όμως ο Ράιλι με ακόμα μία τρίποντη βόμβα καθάρισε το παιχνίδι με το 65-72 στα 47” για το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74