ΝΒΑ Β. C – Ανόρθωση 42-46: Σπάσιμο έδρας με αντοχές στην πίεση!

0

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια του πρώτου αγώνα για την τελική φάση του πρωταθλήματος γυναικών κάτω των 16, στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα του Λυκείου Αποστόλου Βαρνάβα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου, κέρδισε αυτήν του ΝΒΑ Β. C με σκορ 46-42.

Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, στο οποίο η νικήτρια ομάδα είχε προηγηθεί με 27-18 στο 1ο ημίχρονο, η γηπεδούχος, αντέδρασε στην επανάληψη και μείωσε σε 36-32 στο 30`.

Στην 4η περίοδο, το ΝΒΑ, προσπάθησε να φθάσει στην ανατροπή , πλησιάζοντας στον πόντο (43-42), όταν το παιχνίδι πλησίαζε στο τέλος του.

Τελικά όμως η Ανόρθωση κατάφερε να φθάσει στη νίκη, κερδίζοντας το παιχνίδι με τελικό σκορ 46-42.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα και ενόψει του δεύτερου τελικού, η Ανόρθωση χρειάζεται μιαν ακόμη νίκη για να φθάσει στην κατάκτηση του τίτλου, ενώ το ΝΒΑ, θα πρέπει τώρα να κερδίσει εκτός έδρας και έτσι, η σειρά να φθάσει σε τρίτο τελικό, που σε τέτοιαν περίπτωση θα γίνει στην έδρα του.