O Απόλλωνας ισοφάρισε τον Ήφαιστο! (pics+vid)

0

Μετά από ένα συναρπαστικό και ανταγωνιστικό αγώνα, ο Απόλλωνας κέρδισε εκτός έδρας τον Ήφαιστο με διαφορά ενός καλαθιού, 42-40, στο δεύτερο παιχνίδι της τελικής φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Τροχοκαθίσματος.

Έτσι, η ομάδα της Λεμεσού ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των παιχνιδιών, κάνοντας κι αυτή μπρέικ, όπως και ο Ήφαιστος στο πρώτο παιχνίδι (σ.σ. είχε επικρατήσει με 43-38). Ο πρωταθλητής κρίνεται στις δύο νίκες, συνεπώς ο νικητής του τρίτου αγώνα θα σηκώσει την κούπα.

Στη σημερινή αναμέτρηση ο Απόλλωνας είχε προβάδισμα ενός πόντου (17-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν ισοπαλία (27-27).

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ήφαιστο να προηγείται με έναν πόντο (35-34), με τους «γαλάζιους» στο φινάλε να παίρνουν τη νίκη (42-40).